Започват масови съкращения в частния сектор, предвиждат работодатели. Кои са най-застрашените отрасли и имат ли резерви работодателите, за да реагират на негативното развитие на кризата. На тези въпроси отговаря Васил Велев - председател на асоциацията на индустриалния капитал в България.

„Все повече се изчерпват другите възможности, които работодателите имат преди да пристъпят към съкращаване на персонала. В България работещите към пенсионерите са горе-долу едно към едно, т.е. ако грубо закръглим - на два милиона пенсионери има два милиона работещи. От тях около 500 хиляди са в бюджетната сфера, т.е. 1.5 млн. са тези, които са в реалния сектор, в сферата на индустрията, услугите и селското стопанство.

Индустрията пострада най-силно, практически от четвъртото тримесечие на миналата година започва оптимизиране на персонала, но това е мярка, до която работодателите прибягват най-накрая", заяви Велев.

Във връзка с правителствените програми Велев заяви, „правителството не е вездесъщо, то не може да премахне последствията от кризата, но може да ги минимизира и преразпредели правилно, солидарно в обществото".

„Рязко намаляха поръчките както от ЕС, така и от САЩ, така и от Русия. При този спад в световната икономика не може една отделна страна да противодейства, така че това трябва просто да стане ясно, че по-нататъшно намаляване на доходите ще има в реалния сектор, а той създава добавената стойност и той позволява да се преразпределят тези средства и към останалите сфери", допълни той.

В частния сектор заплатите са намалели и практически секторите, които са незасегнати са много малко. Най-силно пострадаха металургията, машиностроенето, електротехниката, текстилът, строителството, недвижимите имоти, транспортът.

Велев посъветва работодателите да се разделят с ниско квалифицираните работници, когато се стремят да запазят основните хора в предприятието си, които биха позволили след това при по-благоприятна икономическа среда ръст на продажните, наемане и обучение на нов персонал.

Източник: БНТ