България, чийто представител в Европейската комисия Меглена Кунева отговаря за защитата на европейските потребители, е единствената страна в Европейския съюз без официално призната организация за защита на потребителите, заявиха източници от Европейската комисия. В редица страни от Европейския съюз има даже по няколко признати такива организации.

Въпросът у нас се третира в раздел Трети, т. 170 от Закона за защита на потребителите. Несъответствието на някои формални изисквания обаче не позволява на нито една организация на потребителите в България да получи официален статут.

Едно изискване, например, е кандидатстваща за официален статут българска потребителска организация да има представителство в поне 30 на сто от окръжните градове в страната ни, което за България означава на практика всички окръжни градове. При отсъствието на такава организация гласът на българските потребители не може да бъде чут, когато в България се приемат закони, отнасящи се и до техни проблеми.

Същевременно те не могат да бъдат представени и в Европейската организация за

защита на потребителите, защото в нея могат да членуват само официално признати организации в страните от Европейския съюз. А така гласът на българските потребители не може да бъде чут и в самия Европейски съюз.

Във Франция на признати организации за защита на потребителите се отпускат по 30 млн. евро годишно за финансиране на дейността им. В България за тази цел са предвидени 100 хил. лева, които се връщат в държавния бюджет, защото няма на кого да бъдат отпуснати.

За това, че нямаме официално призната организация за защита на потребителите, срещу България няма да започне европейска наказателна процедура. Но е трудно да се приеме, че се допуска точно по време, когато български представител брани интересите на европейските потребители, интересите на българските да не могат да бъдат налагани и защитавани в Брюксел.

Източник: БТА