Ниското ниво на еврото ще ни направи по-конкурентни. Това заяви еврокомисарят Кристалина Георгиева пред БНР. „В нашия случай проблемът, който излезе най-много на преден план, е свързан с заетостта, но нямаме сериозен дисбаланс и нямаме препоръка за спешни мерки, което означава, че се намираме в относително добро положение“, коментира еврокомисарят, излезелият вчера доклад на Европейката комисия за конвергенцията на българската икономика.

В доклада си Европейската комисия препоръча да бъде прекратена процедурата по свръхдефицит за България, тъй като е свела бюджетните си дефицити под изисквания от ЕС лимит от 3 % от БВП.

Същевременно обаче Комисията критикува, че "реформите в някои области, по-специално пазара на труда, образованието и енергийния сектор, показват липсата на амбиция, необходима за справяне с предизвикателствата по комплексен начин".

Според Георгиева, „реформите в образованието, в здравеопазването винаги отнемат повече време. Те изискват трансформиране на институции, които имат традиция и имат история. Не е толкова лесно да може да се пренаправят и опитът в други страни показва, че това е така“

„Аз бих погледнала върху тези мерки, които могат да стимулират малкия и средния бизнес като приоритет, защото в момента в България, както и в други страни в Европа, расте безработицата. Ние знаем, че най-краткият път към създаване на работни места е отварянето на по-добри условия за инвестиране на малки и средни предприемачи“, допълни тя.

Еврокомисарят счита, че времената са трудни и има „голяма степен на тревога, несигурност в Европа, в света“. Американската икономика не се развива с толкова високо темпо, за да задвижи излизането на всички от кризата. „И колкото и да ни тревожи може би това, че пада курсът на еврото, всъщност е добре, тъй като прави икономиките ни по-конкурентоспособни“, посочи тя.

Георгиева счита, че е време българската икономическа стабилност да се превърне в по-висок икономически растеж.