България продължава да бъде основен маршрут за международните контрабандни канали, смята британската фирма „Краун Ейджънтс", която 9 г. консултираше правителството как да се бори с финансови престъпления.

Тепърва трябва да бъдат преодолявани сериозни пречки, заяви Дейвид Смит, доскорошен програмен директор на компанията за България.

Според него географското положение на страната ни като врата към Европа, означава, че това винаги ще бъде проблем и реалност с която България ще трябва да се справя.

По думите му организираната престъпност, икономическата престъпност, продължават да са сериозен проблем за България.

"Бих казал, че бяха направени съществени подобрения през деветте години, в които аз работих в страната. Но честно казано, докато не бъдат осъдени големи имена и то с присъди, които действително ще бъдат излежавани, то предстои още много работа," каза още Дейвид Смит.

Договорът за сътрудничество с "Краун Ейджънтс" изтече в края на юни миналата и той не беше подновен от финансовия министър Симеон Дянков с мотива за съкращаване на разходи.

От 2001 г. до юни 2010 г. на английската консултантска фирма са изплатени близо 92 млн. лв. от държавния бюджет, обясни Дянков по-рано този месец.

През 2010 г. са задържани 242 милиона контрабандни цигари, отчете още по време на парламентарния контрол вицепремиерът. С обяснението, че няма представителни данни, той не посочи какви са загубите от контрабанда за 2010 г.

В края на миналата година шефът на минтиците Ваньо Танов заяви, че според него България е заловила повече контрабандни цигари, отколкото всички останали страни от ЕС, взети заедно. Освен това, корупцията в митниците е намаляла.

По-рано Танов се похвали, че с 64% е преизпълнен планът на Агенция „Митници" за събрания акциз от алкохол - от 91 млн. на 150 млн. Това значело, че за 64% от сивия сектор (при алкохола - б. ред.) парите вече са влезли в държавата.

Източник: Дойче Веле