Археолози откриха тракийска крепост от времето на Троянската война край Златоград. Екип под ръководството на доц. Здравко Димитров е направил разкопките на археологическия обект, който се намира на десетина километра източно от Златоград, в землището на с. Бенковски.

За първи път районът е проучван от проф. д.и.н. Николай Овчаров през 2004 г., когато той разкрива на малък хълм останките на няколко сгради от тракийската епоха. Намерените многобройни монети и керамика ги датират в последните векове на старата ера, посочва вестник "Монитор".

Междувременно при направените обхождания археолозите откриха останки от мощна крепостна стена в подножието на хълма. Тя е градена в типичен за елинизма стил и датира от периода ІV-І в. пр. Хр.

Сградите на хълма и крепостната стена са напълно синхронни с намиращия се в непосредствена близост могилен аристократичен некропол, частично разкрит през 2016 г. от археолога Любен Лещаков. В него бяха открити многобройни сребърни накити – пръстени, висулки, диадема и др.

На мястото сега са намерени повече от 50 антични монети, но обектът е бил атакуван често от иманяри през последните десетилетия и стотици монети и метални предмети липсват.

Овчаров предполага, че находката е важен обект от тракийската епоха, който датира най-общо от ІV-І в. пр. Хр. Той не изключва това да е тракийска царска резиденция, подобна на тези, които са открити в местността Кози грамади в Средна гора, край Копривщица и Синеморец, както и до Мандренското езеро до Бургас.

Археологът Денчо Първанов е използвал мачете срещу непроходимата растителност на километър от провежданите на хълмчето разкопки, а в крайна сметка открива непозната досега крепостна стена. На места тя е запазена на повече от 4 м височина. Градена е от огромни каменни блокове с неправилна форма, прилепени плътно един до друг. Някои от тях надхвърлят 2-3 тона.

Става дума за т. нар. „циклопски градеж“, характерен за крепостите от прочутата микенска култура, която се развивала в днешните гръцки земи през последните векове на ІІ хил. пр. Хр. Това е епохата на Троянската война.

Смята се, че откритата крепост потвърждава хипотезата за сходството на социално-икономическите и политическите процеси между Ахейска (Микенска) Гърция и Тракия към края на Бронзовата епоха. Както и че царете от Микенска Тракия са притежавали укрепени резиденции, които се издигали на труднодостъпни планински места.