За първи път Националаната агенция по приходите (НАП) издаде удостоверение на Кремиковци, че няма задължения към държавата.

Това съобщи председателят на управителния съвет Александър Томов и показа официалния документ на НАП, че Кремиковци е занулил задълженията си.

Кремиковци няма задължения и към своите работници, изтъкна още Томов, и посочи, че средната заплата в Кремиковци през 2000 година е била 405 лeвa, за миналата година 786 лева, за тази година се очаква да бъде 903 лева, а ако бъдат изпълнени всички планове може да надхвърли и 1 000 лева.
Кремиковци не дължи нито един лев на БДЖ, посочи още Томов.

Сумата внесена от Кремиковци в държавния бюджет от 2002 година до сега възлиза на 344 милиона лева и косвеният социален ефект от това е огромен, изтъкна Томов.

Дружеството има около 124 милиона лева задължения към фирми и има програма за обслужването им, допълни той.

След като миналата година производството е увеличено с 20%, през тази година очакванията на Кремиковци са за увеличение с 30%.

Томов съобщи, че предприятието се очертава като балкански лидер за така наречените плоски продукти, наричани на народен език - ламарини.
Те за разлика от арматурните железа се произвеждат с много по-голяма сложност.

Това е специализацията на Кремиковци и се стремим да произвеждаме най-високото качество ламарини, включително поцинковани и пластифицирани, съобщи Томов.

Общо за годината са планирани 160 милиона долара инвестиции. Нововъведенията са и с цел да се постигне висока екологична прецизност.

Кремиковци е глобяван и ще бъде глобяван, докато не стигне съответните еко норми.
Ще защитим европейското име на Кремиковци през 2011 година - това е записано в нашия план за животоспособност и до тогава в условията на намалена емисионност ще плащаме глоби, поясни Томов и уточни, че има в предвид предоставения от ЕК гратисен период за покриване на еко нормите.

Кремиковци е със старо оборудване и не е възможно всичко да бъде закрито и подновено изведнъж, посочи още Томов.
Той заяви, че дружеството има претенции към еко министерството, тъй като е принудено да прави разходи за поддържане на рудника.

Ние продължаваме да плащаме за голямата дупка, макар че тя не е на Кремиковци.
Плащаме по 1.5 милиона лева годишно, за да поддържаме този рудник, иначе би станало екологично опасен, допълни още Томов.