Приемане на еврото като единствен възможен сценарий за запазване на макроикономическата и финансовата стабилност на страната по време на криза, предвижда планът на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), в случай, че на България бъде отказано скорошно присъединяване към ERM-II. Планът включва създаване на адхок-група към премиера от представители на реалния и финансовия сектор, която да наблюдава и анализира развитието на кризисните процеси.

Увеличаване на гаранцията на депозитите до 100 000 евро, в съответствие с препоръките на Европейската комисия, въвеждане на допълнителен фискален стимул, ориентиран към финансова подкрепа на фирми и домакинства, в размер на поне 1% от БВП, премахване на данък "дивидент", намаляване на социалната осигуровка с 5 процентни пункта за работодателите и отлагане на планираното увеличение на цената на природния газ с 20% от 1 януари догодина до момента, когато спадналите цени на петролните деривати ще го компенсират, са част от мерките, посочени в плана на КРИБ.

Според организацията решаването на проблема с междуфирмената задлъжнялост се състои в създаване на специална система за нетиране на междуфирмените задължения. От Фонд ГВРС следва на работниците, освободени от работа, за около 20-30% от нормалното им работно време, да се изплаща под формата на обезщетение определен процент от обичайното им нетно възнаграждение.

В момента законът предвижда, когато работникът е възпрепятстван да работи, работодателят да заплаща обезщетение в размер 50 на сто от брутното трудово възнаграждение за времето, през което служителят е бил възпрепятстван да работи. Според КРИБ обаче това е неприложимо в условията на настоящата финансова криза.

Източник: БГНЕС