Необходимо е да има държавна политика спрямо българите, които работят в Брюксел и да се поддържа връзка с тях. Това каза пред студенти еврокомисарят Меглена Кунева на презентация в Софийския университет за възможностите на българи да кандидатстват за работа в институциите на ЕС.

Презентацията беше на Дейвид Беърфийлд, директор на Европейската служба за подбор на персонал. В момента 259 българи работят в европейските институции. От тях 181 са в Брюксел. Целта е до 2011 г. 600-700 българи да работят в институциите на ЕС.

Според Меглена Кунева най-важният въпрос пред страната ни е какво ще правим с българите, които ще се върнат у нас от работа в институциите на ЕС. Работните места на тези хора трябва да се пазят, но и да им се даде възможност и за кариерно развитие, допълни тя.

Дейвид Беърфийлд каза, че за всяка длъжност в европейските институции се кандидатства с конкурс. Кандидатите се явяват на предварителен подбор, на писмен и устен тест. Необходимо е да имат университетско образование, както и да представят информация за допълнителни квалификации и специалности, ако имат такива.

Работещите на различни нива в европейските институции получават към момента месечни заплати от 2472 евро до 4052 евро, като най-ниското ниво на заплатата е на секретарка, съобщи Беърфийлд, цитиран от БТА.