Българският потребител трябва да има предвид не само цената и външния вид на стоката, а и нейната характеристика. Към това призова председателят на Комисията за защита на потребителите Веселин Златев в сутрешния блок на бТВ.

По думите му експанзията на китайската промишленост масово влияе в ЕС, а оттам и в България. Той допълни, че се получават сигнали, още докато продукцията е на технически склад в митницата. При огледа стоката се изпраща в лицензирани от Евросъюза лаборатории. След събирането на достатъчно информация звено в Комисията извършва оглед на място и констатира дали стоката е опасна, обясни Златев.

Той даде за пример изтеглени детски жилетки, чиито шнурове около кръста и врата могат да доведат до нараняване. Друг случай са обувки, които съхранявани неправилно, предизвикват алергични реакции.

Нетрайно прикрепени елементи в детски сандали пък могат да доведат до поглъщането им от малчуганите. При някои детски столчета липсват защитни механизми, които могат да прищипят детето или да създават липсата на комфорт. Проблем са и острите ръбове на креватчетата.

Веселин Златев заяви, че само за изминалата година са извършени близо 17 000 проверки, от тях 40-42% са свързани с оплаквания от мобилните оператори. Обикновено те са за ощетяващи условия по договорите, както и ниското качество на предлаганите услуги.

Проверките за честата липса на интернет пък се извършват на работното място на служителите на КЗП поради липсата на достатъчно персонал.

Председателят на Комисията уточни, че при нарушения глобите са между 1000 и 10 000 лева. Ако пропуските продължават, се пристъпва към колективен иск, при който съдът може да забрани услугата. Той допълни, че в момента има такива искове към мобилни оператори. По думите му именно след намесата на КЗП се е стигнало до промени в общите условия, свързани с телефонните игри.