Търсенето на строителни работници, архитекти и инженери е много голямо не само в Австрия, но и в новите страни членки на Европейския съюз. Това твърдят експертите от Виенския институт за международни икономически изследвания (WIIW) в доклад за
икономическата обстановка в Европейския съюз, цитиран от Франс прес.

В България липсват компютърни специалисти, готвачи и сервитьори в хотелиерството. Полша и Чехия се нуждаят от лекари, заварчици и механици, сочи проучването, което беше представено днес във Виена.

В Румъния не достигат текстилни работници, а в Словакия и Унгария - електроинженери, конструктори в машиностроенето и работници в автомобилния сектор.

Според заместник-директора на института Петер Хавлик масовият недостиг на квалифицирани работници в новите страни членки на ЕС представлява "спирачка за икономическия растеж" на тези страни.

"Тези страни днес си набавят работници от Казахстан и Виетнам. В Румъния китайки работят в текстилната промишленост", добави Хавлик пред журналисти.

Най-засегнатият от липсата на квалифицирани работници сектор е строителството. В България работните места в бранша са се удвоили за една година. Заради липсата на работници се наложи Полша да спре програмата за изграждане на автомагистрали, за която беше получила европейско финансиране.

В доклада е посочено, че някои страни, сред които Румъния, са решили да повишат заплащането на специализираните работници, което може да засили инфлационния натиск. Букурещ дори лансира информационна програма, насочена към румънските работници в чужбина, за да ги насърчи да се върнат в родината си.