По повод притесненията на обществото, че се очаква почти двойно увеличение на цените на хляба, вследствие на поскъпването на пшеницата, министър Мирослав Найденов неколкократно отрече сбъдването на подобни прогнози днес след Консултативния съвет по зърното. Става въпрос за поскъпване от 0.1 ст., които се дължат на по-високите цени на електроенергията и транспортните разходи, поясни министърът.

Освен това той съобщи, че реколтата на пшеница през тази година е една от най-качествените в ЕС и българинът ще консумира най-евтиния и най-вкусен хляб в съюза. По данни на Министерството на земеделието и храните 4.2 млн. т. висококачествена пшеница са прибрани при жътвата от тази година. В България има още 350 000 тона пшеница от миналата година, което покрива нуждите на българския пазар от 2 млн. т. за потребление. Останалите 2 мил. т. са свободни за експортна търговия.

По повод търговията със зърно извън пределите на страната бяха изказани съмнения за това дали качествената пшеница няма да бъде изнесена от България. Коментарът на Радослав Христов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, бе: „Такава тема не съществува“.

Оказва се, че опасност от слаби реколти тази година тегне над производството на слънчоглед и царевица, каквато е и световната тенденция. Очаква се покачване на цените на фуража, месото и млякото у нас, тъй като те са зависими помежду си. Това е в резултат от поскъпването на всички видове зърнени култури на всички световни борси. Утре ще бъде свикана среща с представителите на животновъдите, за да се обсъдят парите, които може да им бъдат отпуснати за подпомагане.

В заключение на пресконференцията в Министерството съобщиха точната продажна цена на хляб „Добруджа“, която е 1.35лв за кг. Също така поясниха, че производствената цена на насъщния не се променила от 10 години насам и все още варира между 55 и 65 ст.