Всички необлагаеми преференции трябва да се прегледат между първо и второ четене и за някои от тях може да се въведе облагане между двете четения на данъчните закони в парламента. Това заяви председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова, цитирана от Дарик радио.

По думите й вероятно ще се стигне до облагане на капиталовите печалби от борсата. За да се обложат и печалбите от хазартни игри, трябва да се промени начинът на облагане на печалбите на операторите, допълни Стоянова.

„Лицата, които не подават декларации съгласно закона, защото имат доходи само от трудови правоотношения или нямат други доходи, няма да бъдат задължени да подават декларации за доходите си от лихви. Ако тези лица имат други доходи, които подлежат на деклариране по досегашния ред, примерно доходи от наеми или други договори, тогава те ще включат в данъчната си декларация и доходите от лихви. Тоест административна тежест за лицата не се предвижда", каза Стоянова.

На въпрос дали между първо и второ четене се предвижда да се предложи и облагане на печалбите от хазарт и печалбите на фондовата борса, Стоянова отговори, че трябва да се прегледат всички преференции по член 13 и тези от тях, които наистина имат основание, може би трябва да бъдат премахнати, каквито са печалбите от капиталовия пазар. По думите й от гледна точка на ефекта за бюджета при състоянието на капиталовия пазар в България такъв няма да има.

„По отношение на доходите от хазарт, за да се направи облагане на печалбите, които физическото лице получава от хазарта, трябва да се смени начинът, по който се облага хазартната дейност въобще. Защото в момента хазартната дейност се облага с 15 на сто данък върху всеки залог. А ако ние облагаме, тоест на всеки един независимо, който залага, независимо дали печели или губи, той плаща 15 процента така да се каже от своя залог. Така че ако се отиде на вариант да се облагат печалбите от хазарт, ще трябва да се облагат и по друг начин печалбите на хазартните оператори", коментира Стоянова.

Бюджетната комисия прие на първо четене промените в Закона за ДДС, с които се въвежда облагане на лихвите по влоговете и депозитите на гражданите с 10 на сто. Разплащателните сметки няма да се облагат, категорична е Стоянова. Детските влогове обаче ще попаднат под облагане.