След като основните ни партньори се възстановяват от кризата и в България също може да се очакват положителни сигнали. Важното е да няма рецидиви от миналото, когато един от министрите на Виденов призова предприятията да не плащат кредити към банките, заяви Милен Велчев от НДСВ и бивш министър на финансите пред Нова телевизия.

Той не очаква ръст на лошите кредити в България, въпреки, че изискването за запазването на финансовата дисциплина остава в сила. Според него в такива моменти могат да се намерят най-добрите сделки, но ако човек не е сигурен в способността си да обслужва кредита, той лесно може да изгуби спестяванията и имотите си, посочи Милен Велчев.

Според икономиста Тихомир Тошев 4.7 % от всички кредити са лоши, но банковата системата би могла да поеме до 16.5% лоши кредити. Аз не мисля, че те ще надхвърлят 8-10 %, заяви Тошев. Според него семейния бюджет винаги трябва да бъде държан из късо. Защото ако дойде първия труден момент той ще може да устои. Според Тошев преди кризата банките са изисквали кредита да не надхвърля 50 % от доходите, но в момента кредита не трябва да надхвърля 30 % от доходите.

По-добре е за семействата, ако не могат да обслужат кредита си, да продадат жилищата, които са купили на кредит и да останат с чисто кредитно досие. Дори няколко години да живеят под наем, те ще могат отново да теглят кредит, а иначе пътя им се затваря за поне 5 години за достъп до кредитиране. Те ще спечелят повече, ако сами продадат жилището си, отколкото ако изчакат процедурата със съдия изпълнител. Така те имат свободата сами да взимат решение, заяви Тошев.

Източник/Снимка: БГНЕС