Когато бях министър на финансите имаше доста проблеми, които повечето слава Богу ги решавахме успешно. Това каза пред БНР Милен Велчев, бивш министър на финансите.

Особено значение за хората има това дали адекватно реагира държавата в условията на икономическа криза. Това включва и данъчна и бюджетна политика, допълни Велчев. Разходите по време на криза със сигурност трябва да се намаляват. Резервът на държавата като цяло за една година се очаква да намалее наполовина.

Що се отнася до резерва на здравната каса се чуха призиви дайте да изхрачим резерва за 1-2 години, и тогава какво, попита Велчев. Не съм категорично против разблокиране резерва на НЗОК, но трябва да знаем защо го разблокираме. Не съм съгласен държавата да не си плаща дължимото, държавата е некоректна не само към здравеопазването, но и към бизнеса, каза Велчев. Как може за една година да не можеш да се справиш. Ако държавата не си плаща задълженията, какво очаква тя от всички други субекти - физически и юридически лица, попита Велчев.

Проблемите, които финансовата ни система би имала са свързани с проблеми в големите банки. Тези банки се закрепиха по време на решителните мерки в Западна Европа и сега такава опасност не виждам, каквато можеше да си представим преди година и половина. В българската банкова система се наблюдава постепенно увеличаване на необслужваните кредити, заяви Велчев. Това винаги ще е проблем, колкото повече са необслужваните кредити, толкова по-голям ще е проблемът с икономиката. Но нямаме основание да се притесняваме за подобна случка, каквато имаше с банковата система през 1996 година, уточни Велчев.

В ситуацията, в която е държавата, не може да се очаква НАП да събира повече приходи, отколкото събира в момента. Усилията на НАП са похвални. Такива "кампанийни" усилия трябва да има винаги, каза още Велчев.

Източник: БГНЕС