Евтини яйца от Полша със съмнително качество и охладено агнешко от Македония ще залеят пазара у нас преди Великден, предупредиха българските производители.

Ще има ли достатъчно родни храни за празничната трапеза и колко ще струва великденското пазаруване?

В момента за килограм живо тегло агнешко върви между 6 и 8 лева - т.е. с 15% повече от миналата година. В магазина обаче цената за килограм започва от 13.50 лева и достига до 17.50 лева – в зависимост от това дали избираме бут или плешка и в коя част на страната пазаруваме.

Дни преди Великден екип на Нова телевизия тръгва на пазар заедно с Аника, за да пресметне колко ще ни струва да подредим трапезата за празника тази година.

„Цените растат нагоре и това е. Като гледам, почти всичко е поскъпнало. Агнешкото е много скъпо. Ще взема, но ще се огранича малко, няма да е като друга година. Задължително ще е българско”, коментира домакинята.

Задачата за Аника обаче може да се окаже трудна, предупреждават производителите. Тъй като и тази година очакват по-евтино месо от съседните държави да залее пазара и да замести родното.

Тази компания отглежда месо в космосаНякой ден хората ще ядат месо, отгледано в космоса, като това може да се случи доста по-скоро, отколкото си мислите

„Наблюдаваме засилен внос на охладено месо от Македония, което влиза на дъмпингови цени в страната – около 20% по-ниски цени от тези, които са към момента. Това обърква пазара”, казва Симеон Караколев от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

Така до трапезата ни може да достигне по-некачествено агнешко, макар и по-евтино, предупреждават овцевъдите. Затова апелират за Великден големите търговци да предлагат само българско месо.

„Животните в Македония се изхранват с месокостно брашно, което в ЕС е забранено, а там не е. Затова ние искаме да има засилен контрол за вносни меса по границите. Надявам се, че веригите имат благоразположението да работят само с българско месо”, допълва Симеон Караколев.

Всяка година традиционно за Великден консумираме половин милион агнета. Браншът е категоричен, че има достатъчно български, за да задоволи търсенето.

Родното обаче тази пролет ще ни струва по-скъпо, тъй като разходите за отглеждането са скочили поне 2-3 пъти за последната година, разказва овцевъдът Красимир Кирилов.

Сметката му показва, че за да покрие разликата, от обора към магазина агнешкото ще тръгне поне с 15% по-скъпо от предишния Великден.