Малките фирми и микропредприятията ще могат да разчитат на грантови схеми на обща стойност 173 милиона лева. С тях ще бъдат подпомогнати между 15 и 20 хиляди фирми. Това коментира в интервю за Profit.bg заместник-министърът на икономиката Лилия Иванова.

Грантовете ще са на стойност между 3 000 и 10 000 лева, като ще се изчисляват на база оборота за миналата година.

"Сумата, за която всяка компания ще може да кандидатства, е на стойност 10% от миналогодишния оборот, но не по-малко от 3 000 и не повече от 10 000 лева. Ще могат да участват фирми, които през април имат поне 20% спад в продажбите спрямо средномесечния оборот за 2019 година. За допустими разходи ще се считат тези, направени след 1 февруари 2020 година", обясни зам.-министър Иванова.

По тази програма ще могат да кандидатстват и компании, които са базирани в селските райони, но извършват неземеделска дейност. Дори и фирми, които участват в схемата, придобила известност като 60/40, могат да кандидатстват и по тази програма, но не и за разходи, които се покриват от мярката 60/40.

Всички разходи, различни от тези за персонал, могат да се считат за допустими и да бъдат покрити от тази грантова схема, обясни Лилия Иванова.

Как ще се кандидатства за грантовите схеми?

Кандидатстването и подаването на формулярите за проектите ще се извършва изцяло по електронен път в системата ИСУН, която се администрира от Министерски съвет.

"Всеки документ ще се удостоверява с електронен подпис на кандидатите. Това може да става не само лично, но и с изрично писмено пълномощно, което не е необходимо да е нотариално заверено", заяви Лилия Иванова.

На въпрос как ще се осъществява последващият контрол и дали ще възникне опасност от злоупотреби с тези средства, тя отговори, че всеки, който кандидатства по проекта, носи наказателна отговорност за невярно декларирани обстоятелства. Предвидени са и съответните нормативни актове, които ще гарантират надеждността на подаваната информация.

Ще могат ли и средните предприятия да разчитат на подкрепа от държавата?

Иванова уточни, че се обмислят мерки и за средните предприятия, защото не може да бъде пренебрегнат фактът, че те генерират 20% от икономиката.

Тя съобщи, че за тях в момента се разработва подобна грантова схема, но параметрите ѝ ще бъдат обявени, когато има повече детайли.

По думите ѝ кризата ще обхване поетапно всички сектори на икономиката.

"Първоначално най-силно бяха засегнати секторите, в които има пряк контакт на клиента със съответната услуга - туризъм, търговия, култура, спорт. Към настоящия момент бизнесът вече започва да търпи щети заради нарушените вериги за доставка - преработващата и добивната промишленост, бизнесите, разположени в ниско технологичните сектори. На следващия етап кризата ще усетят дори и компаниите, които в момента се чувстват добре - финансови услуги, телекомуникации и IT секторът. При общия спад на световната икономика те неминуемо ще претърпят загуби", каза Иванова.

Тя припомни, че всички ресорни министерства в момента разработват различни мерки за преодоляване на последствията от кризата, свързана с разпространението на COVID-19.

Зам.-министърът посочи, че с ресурс на Министерството на икономиката се подпомагат банки и финансови институции, които разработват благоприятни финансови инструменти за засегнатите компании.

Предприемат се мерки и през Българската банка за развитие и Фонда на фондовете. Тя отбеляза, че още от началото на кризата съществува и друг финансов инструмент, който се разработва от Министерството на икономиката съвместно с Европейския инвестиционен фонд.

Той е насочен към портфейлни гаранции в размер на 85 милиона евро, които представляват "рециклиран" ресурс от програмата JEREMIE.

"Това са средства от предишния програмен период, а заедно със средствата от Европейския инвестиционен фонд и привлечения капитал, ще можем да осигурим средства в размер около 500 милиона евро за банките, които ще могат да разработят инструменти за банкови гаранции, акредитиви, овърдрафти, рефинансирания и др.", обясни Лилия Иванова.

Тези средства са насочени отново към осигуряване на ликвидност за малките и средни предприятия.

Вижте какво още каза заместник-министърът на икономиката Лилия Иванова пред камерата на Profit.bg във видеоматериала: