Народното събрание е най-нехаресваната институция от българите в момента със 77% недоверие. Това показва изследването на MBMD за социално-политическите нагласи в навечерието на 2011 година.

Следва президентската институция, към която недоверието си изразяват 65% от българите срещу 29%, които я одобряват. Към правителството също недоверието е 65%, а доверието- 31%

Намалява дори доверието в църквата - ако през декември 2009 г. недоверие са изразили 37%, то сега над 50% от българите не вярват в нея.

С най-високо доверие сред политиците отново е премиерът Бойко Борисов - 44%, но той губи близо 20% от доверието на българите.

Георги Първанов губи 16% от рейтинга си.

Срив на доверието има в председателя на НС Цецка Цачева - от 38% на 19% само за една година. Главният прокурор Борис Велчев има 20% доверие.

Столичният кмет Йорданка Фандъкова и Сергей Станишев запазват рейтингите си стабилни, като градоначалникът има 31% доверие, а лидерът на социалистите 16%. Почти двойно спада рейтингът на Ахмед Доган от 11 на 6% и на Волен Сидеров - от 18% на 10%. Относително стабилни се запазват рейтингите на Мартин Димитров, Иван Костов и Яне Янев - 12, 10, 10 %.

С най-голямо доверие се ползва Кристалина Георгиева. Според Мира Радева от МБМД, това се дължи на факта, че тя "изглежда далеч и затова е неопетнена".

Намалява доверието в почти всички министри в кабинета. От 61% само за една година, доверието в Цветан Цветанов е намаляло до 43%, а недоверието към него се е повишило от 30% на 51%.

Мира Радева смята, че това е знак, че "всенародната любов не е неизчерпаема".

Доверие в Симеон Дянков имат 20% (40 % през 2009 г.), а недоверието към финансовия министър е нараснало от 47 на 73%.

Росен Плевнелиев има относително стабилен рейтинг с доверие 35% и недоверие 54%.

За Божидар Димитров доверието е със стойности от 24%, при недоверие 60%.

И докато през декември миналата година 51% от българите смятаха, че правителството на Бойко Борисов се справя по-добре от това на Тройната коалиция, сега на това мнение са само 32%. 35% смятат, че кабинетът на Борисов работи като предишния, а 26% определят като по-лошо управлението му.

Най-силни страни на сегашното управление според респондентите са борбата с престъпността, националната сигурност и пътната инфраструктура. Най-лошите са проблемите в здравеопазването, лошата социална политика и пенсионна реформа, образованието и правосъдието.

Според Мира Радева, донякъде икономическата криза крепи кабинета, но най-голяма подкрепа му оказва опозицията, която като че ли иска просто да си изкара спокойно мандата в парламента. Освен това българското обществено мнение остава много пасивно.

Данните отделят на кабинета на Бойко Борисов същите позиции, каквито за същия период на управление са имали и правителствата на Сергей Станишев и Симеон Сакскобургготски. "Високата подкрепа за Бойко Борисов е нещо, за което трябва да говорим в минало време", заключи Радева.

Източник: БГНЕС