Нападенията с вируси, които крадат изчислителна мощ от чужди компютри, за да копаят криптовалути, нарастват с близо 630% през първото тримесечие на тази година, алармирайки, че хакерите по света започват да обръщат сериозно внимание на технологията, стояща зад виртуалните валути.

По информация на компанията за киберсигурност McAfee, броят на нападенията с вируси, които крадат изчислителна мощ, скача с внушителните 629%, до 2.9 млн. броя през първите три месеца на настоящата година.

За сравнение, през предходното тримесечие тези атаки са възлизали на едва 400 хил. броя, предава Financial Times.

Този вид зловреден софтуер, често наричан с прозвището cryptojacking, овладява изчислителната мощ на компютъра, без потребителите изобщо да разберат, че това се случва.

Така, чрез видеокартата или процесора на засегнатия потребител, хакери започват да копаят/добиват криптовалути от разстояние, с чужд хардуер и чужда енергия. Понякога потребителите дълго време може да не забележат, че компютърът им се представя по-бавно, особено ако говорим за хора, които не се вълнуват от технологии.

По този начин хакери си създават цели производствени вериги от хиляди заразени чужди машини, като освен всичко друго, не плащат и разходите за електричество, които може да са доста високи, при големи мощности за добив на виртуални валути.

„С повишаването на цените на криптовалутите, пазарните процеси провокират престъпниците да овладяват чужди компютри и да крадат криптовалути”, казва Стив Гробман, ръководител Технологии в McAfee.

Високото проникване на този вид вируси идва в момент, в който регулатори и компании започват да полагат усилия за пресичането на киберпрестъпленията с криптовалути.

Някои големи корпорации вече са попадали в клопката на cryptojacking вирусите, включително производителя на електрически автомобили Tesla и застрахователя Aviva.

През април тази година от Google обявиха, че спират да предлагат приложения за копаене на виртуални валути за своя интернет браузър Chrome, тъй като 90% от тях не отговарят на правилата за ползване на компанията.

Паралелно с това наскоро Apple обявиха, че разработчиците на приложения, не трябва да добавят никакви механизми, които могат да влияят негативно на представянето и издръжливостта на батерията на смартфоните iPhone, като това се отнася включително и за софтуер, предназначен за копаене на криптовалути.

Apple: Не използвайте iPhone за копаене на криптовалутиApple промени политката си, така че потребителите на нейните мобилни устройства да не могат да копаят/добиват криптовалути чрез тях

McAfee предвижда, че нападенията със зловреден софтуер за копаене на криптовалути ще изпреварят по брой и честота тези, които криптират или крадат данни и след това изискват откуп за тях.

През миналата година вирусът WannaCry удари множество потребители и компании по света, като схемата там бе именно с плащане на откуп в замяна на похитени данни.

От друга страна, cryptojacking вирусите са далеч по-незабележими и не носят почти никакъв риск за киберпрестъпниците, тъй като могат да генерират доходи, без да се налага жертвата да плаща откуп, сочи докладът на McAfee.

Тъй като повечето виртуални валути предлагат доста солидно ниво на анонимност, престъпниците могат лесно да осребряват изкопаните криптовалути чрез компютрите на нищо неподозиращите потребители.

Поради всичко това много критици посочват, че виртуалните валути се използват масовото за криминални активности и пране на пари.

Копачите губят пари при цена на биткойна под 8 600 долараКъм момента на подготвяне на материала биткойнът се търгува срещу малко над 8 300 долара