Притесненията за бюджета няма как да се избегнат. Това каза пред БНТ Милен Белчев, бивш финансов министър.

Притесненията за увеличаване на данъците не бяха малки. В някои страни на ЕС данъците се увеличиха, но ние успяхме да избегнем това, допълни Велчев. Можем да очакваме повече от този бюджет и от развитието на икономиката на този етап.

Естония направи необходимите реформи, ограничи бюджетния дефицит и след няколко месеца предстои да стане член на еврозоната. Ние също си бяхме поставили тази цел, но се отказахме от нея. Бюджетът е направен с дефицит, което само по себе си е разочароващо.

Не може да има оправдание за продължаващи дефицити и то в такъв размер - 2,5% от БВП, особено когато икономиката ни е работила на сериозен излишък, категоричен бе Велчев. Това е една много голяма сума пари.

Наред с опозицията в голямо заблуждение са вкарани независимите наблюдатели от неправителствените организации и др. Когато намалява фискалният резерв, не трябва да стоиш със скръстени ръце и да чакаш той да свърши, трябва да се вземе заем.

Уместно е да се обърнем към МВФ, защото той не само, че идва с евтини пари, но идва и с ценните си съвети, заяви Велчев.

При тези свити правомощия на президента, практиката в ЕС е държавният глава да се избира от парламента, при нас това става на преки избори, което може и да е популярно сред избирателите, но не е необходимо, заяви Велчев.

Ние смятаме, че голяма грешка е ако бъде свикано Велико народно събрание след това да се промени насоката в президентска република, каза още Велчев.

Източник: БГНЕС