Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков е подал оставка на заседанието на МС.

Информацията потвърди образователният министър Сергей Игнатов. Военният министър Аню Ангелов също потвърди, като обясни, че информацията е била съобщена от премиера Бойко Борисов. Министрите не са запознати с мотивите на транспортния министър за изненадващата оставка, съобщава БГНЕС.

По информация на агенция Фокус, Цветков заявява в молбата си, че напуска поста по лчини причини.

Преди да заеме министерския пост Цветков отговаряше за транспорта в Столичната община, когато Бойко Борисов бе кмет на София. Цветков бе министър на транспорта от края на юли 2009 година.

Докато Цветков бе на министерския пост не липсваха и транспортни инциденти. На 18 октомври 2010 година три вагона от състава на бързия влак "Чайка" от Бургас за София дерайлираха при навлизане на влага в гара Септември. Във влака тогава имаше 172-ма пътници и за щастие нямаше пострадали. Александър Цветков тогава каза, че грешка на машинистите е довела до дерайлирането на влака.

Няколко дни по-рано, на 4 октомври 2010 година пък международният пътнически влак от Белград и български служебен влак се сблъскаха челно в участъка между Драгоман и Драгоил. При инцидента пострадаха над 20 души. Причината за влаковата катастрофа беше човешка грешка. Заради нея бяха уволнени трима души, ръководили движението на влаковете и четирима машинисти.

В края на ноември друг инцидент, този път по вода, ангажира вниманието на министрите в София. Двата кораба "Карим 1" от Сиера Леоне и холандският "Алесандро ДП" се сблъскаха на около 20 километра югоизточно от нос Емине към 17.40 часа на 29 ноември 2010 година. Тогава петима моряци останаха в неизвестност, след като единият от плавателните съдове потъна, припомня БГНЕС.

Справянето с финансовите проблеми на БДЖ, както и борбата с кражбите на гориво от дизеловите локомотиви на железницата също белязаха участието на Цветков в кабинета "Борисов". По заповед на вече бившия министър бяха монтирани GPS устройства за проследяване върху дизеловите локомотиви. Александър Цветков обаче няма да успее да довърши започната реформата в българските железници. Пред март тази година, когато работниците в БДЖ започнаха да стачкуват, Цветков подписа споразумение със синдикатите, с което насрочената безсрочна стачка се отмени. Тогава Цветков обяви, че до 2014 година ще има средногодишно по 5% намаляване на състава и за двете жп компании - БДЖ и НКЖИ. Там работят 28 000 души, а до 2014 ще бъдат намалени с 5700, като се започва с пенсионери и администрацията, каза през март бившият вече транспортен министър. По времето на Цветков бе подписана и спогодба за въздушен транспорт между Грузия и Република България.

Александър Цветков е петият министър в правителството на Бойко Борисов, който подава оставка. Преди него това направиха Йорданка Фандъкова, която стана кмет на София, Румяна Желева, която се провали на изпита за еврокомисар, двама здравни министри - Божидар Нанев, който бе обвинен в злоупотреби, и д-р Анна-Мария Борисова, която получи сериозни критики за работата си, Божидар Димитров за принадлежността си към структури на бившата ДС.