Министрите определиха условията за избор на изпълнител по проекти, финансирани безвъзмездно от структурните фондове на ЕС.
Целта на определянето на тези условия е осигуряването на възможността за регулиране за изразходването на средствата от бенефициентите, които не са „възложители" по смисъла на Закона за обществените поръчки и подзаконовите нормативни актове към него, бе уточнено на днешното заседание.

По този начин ще се уреди нерегламентирана досега правна уредба, свързана с разходването на публичните финансови средства от частно-правните субекти, които не са „възложители" по ЗОП.

Същевременно това ще осигури ефективно и икономично изразходване на средства при спазването на принципите на публичност и прозрачност, свободна и лоялна конкуренция, равнопоставеност и недопускане на дискриминацията.

С приетото постановление ще се регулират проектите в строителството, предоставянето на услуги и доставката на стоки.

Условията и редът, заложени в наредбата ще се прилагат за случаите, при които размерът на договорената безвъзмездна финансова помощ е по-голяма от 50% от общата сума на одобрения проект, уточниха министрите.

Те допълниха, че когато размерът на договорената финансова помощ е по-малък или равен на 50% от общата сума на одобрения проект, изпълните агенции ще могат да определят праговете, над които да се прилага реда на постановлението.

На днешното заседание на МС бяха определени и четирите процедури, въз основа, на които ще се определят изпълнителите: открит избор, като при него ще могат да подадат оферта всички заинтересовани лица; ограничен избор, при него оферти ще могат да подават само кандидати, които са получили покана от бенефициента след предварителен подбор; договаряне - при него бенефициентът ще кани на преговори за определяне на клаузите на договора, най-малко 3 кандидати; избор на подходяща оферта - бенефициентът ще определя изпълнителите като се стреми да избере от най-малко 3 оферти, икономически най-изгодното предложение или предложение което съдържа най-ниска цена.