„Тази сряда основните поправки в осигурителния кодекс влизат в Министерския съвет, наесен минават през парламента и от 1 януари догодина започват да се прилагат", съобщи министърът на труда и социалните грижи Тотю Младенов, цитиран от правителствената информационна служба.

Той обясни, че поправките ще бъдат гледани едновременно с новите мерки на НАП и на финансовото министерство за увеличаване на приходите в системата.

„Повече нямаме време да отлагаме, защото всеки загубен ден води до изключително тежки последици за пенсионната система", обясни Младенов: „Когато поехме управлението, заварихме над 2 млрд. лв. дефицит. Стигнали сме до ситуация, в която 11.3% от БВП отиват за пенсии и обезщетения, а 60% от всички разходи в системата идват не от осигуровки, а от данъците на хората".

Поправките в осигурителния кодекс ще целят разширяване на осигурените и по-продължителна заетост, ще бъде ограничено ранното пенсиониране за военни, полиция, за първа и втора категория труд, ще бъде затегнат реда за инвалидните пенсии. Покачване на стажа ще е на три пъти с по 1 г.: през 2011-а, 2012-а и 2013-а.

„Разчетите показват, че през 2011 г. ще намалим дефицита на НОИ с около 70-80 млн. лв., през 2012-а - с 340 млн., и през 2013-а с 670", обясни министърът: „ Философията ни е тежестта да падне върху стажа, защото когато човек знае, че му трябва стаж, много по-трудно ще склони да работи без договор. Това е изключително важен икономически лост".

По въпроса за осигуровките, министър Младенов обясни:

„В момент на криза не е правилно да се вдигат. Защото те се поемат както от работодателя - 60%, така и от самия работник - 40%. А самоосигуряващите се ги плащат изцяло.

От друга страна, вдигането на вноската с 2% значи 400 млн. лв. допълнително в НОИ. Каква е гаранцията, че тези пари ще бъдат събрани, при положение че и сега НАП изпитва трудности?! Именно затова ще предложим на социалните партньори да изчакат още няколко месеца, за да се види дали мерките за увеличаване на събираемостта на приходите на НАП ще проработят.

Ако не стане, аз говорих и с премиера, веднага чертаем график за вдигане на осигуровките още от догодина, което ще стане с бюджета на държавното обществено осигуряване. Оттук нататък всичко зависи не само от действията на НАП, а и от лоялността на бизнеса.

Междувременно национално представително проучване на НЦИОМ показа, че всеки трети българин (34%) е сигурен, че ще успее да събере необходимия осигурителен стаж при пенсиониране. 26% обаче очакват, че няма да са събрали необходимия им за пенсия осигурителен стаж. 41% не могат отсега да преценят дали ще успеят да наберат необходимия им осигурителен стаж към момента на пенсиониране.