Moody's Investors Service потвърди рейтинга в местна и чужда валута на България Baa3. Таванът на дълга в местна и чужда валута остава съответно Aa3 и A1. Moody's потвърди и тавана на депозитите в чужда валута Baa3, тавана на краткосрочния дълг в чужда валута P-1 и тавана на краткосрочните депозити в чужда валута P-3. Перспективата за всички рейтинги и тавани се запазва стабилна, съобщи Министерството на финансите.

Експертите от Moody's отчитат, че българското правителство е използвало съществуващия доскоро период на силен икономически растеж, за да укрепи своята финансова позиция. Те отбелязват, че в периода от 2004 до 2008 г. бюджетните излишъци са средно 2.7% от БВП, съотношението дълг/ БВП се е понижило до 14% и е формиран значителен фискален резерв.

Според Кенет Орчард, вицепрезидент и водещ анализатор в Sovereign Risk Group на Moody's, България вероятно ще изпита рецесия през 2009 г., вследствие на свиване на износа и забавяне на входящите потоци чужди капитали, но многото години на разумна фискална политика и ниско равнище на дълга означават, че правителството е добре позиционирано, за да се справи със ситуацията.

От агенцията за кредитен рейтинг добавят, че няколкото години на силен ръст на вътрешното търсене са довели до повишена уязвимост на българската икономика. Банковият сектор понастоящем изглежда в разумно добро състояние, със сравнително висока капиталова адекватност и ликвидност по международните стандарти.

Moody's очакват, че през 2009 г. притокът на ПЧИ и капитали към банковия сектор ще намалее поради икономическата и финансова криза в Западна Европа. "Намаляването на чуждото финансиране вероятно ще доведе до намаляване на дефицита по текущата сметка, което означава намаляване на производството и слаб ръст на бюджетните приходи," отбелязва г-н Орчард. От "Moody's обаче смятат, че ниски заплати и гъвкав пазар на труда ще улеснят корекцията и ще позволят на България да се възроди, когато регионалната икономика се подобри."

Според експертите разходите, свързани с обслужването на държавния дълг през 2009-10 г., са ниски, а фискалният резерв осигурява опора, ако правителството не е в състояние да изпълни ангажимента си за бюджетен излишък тази година.

Рейтингът на Moody's отчита перспективата за извънредна финансова помощ от МВФ, ЕС и свързани европейски институции, ако платежният баланс се влоши значително. "Въпреки че това не е основният сценарий на Moody's, рейтингът Baa3 предполага, че на България ще бъде предоставено официално финансиране за намаляване на натиска върху платежния баланс, ако ситуацията го изисква," добави г-н Орчард.

Ниското равнище на дълга означава, че правителството може да си позволи да вземе заеми, за да подпомогне частния сектор и паричния съвет, без да заплашва кредитоспособността на правителството. При такъв сценарий съотношението дълг/БВП би могло да се повиши значително и все пак да остане под средното за ЕС.

„Считам, че крайната оценка на Moody's да потвърди рейтинга ни на фона на влошаващата се глобална ситуация е удовлетворителна" - заяви министърът на финансите Пламен Орешарски по повод оценката на Moody's.