Международната агенция за кредитен рейтинг Moody’s Investors Service промени перспективата за рейтинга на дългосрочните облигации в чужда и местна валута на България от стабилна на положителна.

Промяната е продиктувана от силната фискална позиция на водената от правителството политика, силния икономически ръст и очакваното членство в европейския валутен механизъм – ERM2, информира МС.

Според водещия анализатор на Moody’s за България Кенет Орчард, очакваният висок бюджетен излишък на страната за 2006 г. е най-големият на която и да е от държавите-членки на ЕС и демонстрира ангажимента на правителството за разумна фискална политика.

Съотношението държавен дълг/БВП драстично намалява от 66% през 2001 г. до около 24% към днешна дата. „Рискът намалява още повече поради подобрената валутна и падежна структура на дълга на правителството в съчетание със значителната фискална резервна сметка, която би могла да бъде на разположение в период на напрежение”, коментира Орчард.

Според Moody’s икономическият растеж на България е силен, а макроикономическата нестабилност се е понижила. Миналата година растежът на икономиката достигна 6%, вследствие на инвестициите в предприятия и оборудване и развитието на сектора на недвижимите имоти. Според кредитната агенция високият процент на инвестициите трябва да позволи на икономиката да продължи да се развива в същата посока в средносрочен план.

Перспективите за рейтинга A1 на България на тавана на облигациите в чужда валута, Baa3 на тавана на депозитите в чужда валута и Baa1 на тавана на депозитите в местна валута също бяха променени от стабилни на положителни. Те не засягат тавана на облигациите в местна валута на България, който е Aa3.