Строгостта на мерките в България вече е доста под 40%, заяви на брифинга на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски.

Той припомни, че изборът на мерките се формира по Тексаска скала, която определя какъв е индексът на опасност на различни социални дейности за предаване на заразата, разпределена от 1 до 9 (1 е отваряне на писмо от пощата, а 9 е посещение на бар).

В деветките твърдо влизат религиозни събирания над 500 души. В Южна Корея, например, епидемията започна от едно такова събитие. В тази графа попадат също концертните зали без определени места, посочи Мутафчийски.

Следващите по опасност са ресторанти и фитнеси. Ресторантите с външни помещения имат индекс на опасност три. Същият индекс имат още посещението на къмпинг и играта на голф.

Футболните и баскетболните мачове са с индекс на опасност между 6 и 7. Спортните журналисти знаят, че почти не остана футболист, който да не е заразен, в това число и целия антураж на отборите, каза Мутафчийски.

Ако те се намират по средата на индекса на опасност за заразяване, то публиката на мачовете се намира твърдо в осма.

По отношение на начина на определяне на мерките за безопасност, Мутафчийски заяви, че от щаба никога не са претендирали за изчерпателност, че всички конфликтни и тежки места могат да бъдат спрени за посещение.

Обществото не може да функционира без да има откъде да закупи храна и неща от първа необходимост.

Много често се споменава колко опасно е в магазините, но те имат четвъртата степен индекс на опасност за предаване на зараза, отбеляза Мутафчийски. По-малките магазини пък са с индекс три.

Когато се спазва определен брой посетители в тези магазини, тогава може рязко да спадне опасността от предаване на зарази, заяви още той.

Има примитивни, но ефикасни методи в това отношение. Професорът даде пример с метод от Гърция, при който с влизането всеки посетител може да получава номерче, което - след като излиза, оставя и когато свърши кошницата с номерчетата, е ясно, че не може да влезе друг посетител.

В тази връзка се оказва, че ние налучкахме точно опасните места за разпространение на зараза, а именно училищата, детските градини и яслите, ресторантите, големите молове и баровете, каза Мутафчийски.

Заболяемостта в страната започна да спада едва на четвъртата седмица след въвеждането на мерките. Смъртността пък намалява още по-бавно, но все пак в момента имаме един чудесен резултат, допълни той.

Когато се обсъждаше разхлабване на мерките най-човешките доводи, които могат да се направят, са грижите за образованието и здравеопазването.

Знаете, че бяха спрени плановите операции, което е не просто неудобство, но можеше да коства живота на хората. Сега болниците са пълни с пациенти, които не са COVID-болни, а са отлагали преди това планови операци и т.н.

За учениците министърът на образованието беше пределно ясен. Началните класове нямат никакъв шанс за качествено дистанционно обучение. Това беше един премерен риск, който трябваше да се поеме. Трябваше да жертваме нещо друго, за да могат нашите деца да се обучават. Това е човешко, каза Мутафчийски.

Щабът подкрепя заповедта на министъра на здравеопазването с така начертаните срокове за охлабване на мерки. Винаги обаче трябва да се следи динамично ситуацията и ние го правим, заяви още той.