Инфлацията в България ще достигне двуцифрени стойности, предупреди Международният валутен фонд в края на редовната си мисия у нас.

Растежът на икономиката ще бъде около 3%, колкото се очаква да бъде и дефицитът на касова основа.

Възможно е обаче недостигът в хазната да бъде по-голям заради новите предизвикателства, които поставя войната в Украйна, заяви ръководителят на мисията Жан-Франсоа Дофен, цитиран от Българското национално радио.

Икономистите на фонда препоръчва въвеждане на прогресивно данъчно облагане за личните доходи у нас или по-ефективно разходване на публичните средства.

Според него страната ни трябва да се върне към по-консервативната фискална политика, което означава намаляване на дефицита. От друга страна, има необходимост от финансов ресурс за ключови системи като здравеопазването и социалната политика. Ето защо трябва да се намерят варианти за осигуряване на допълнителни средства, посочват от МВФ.

България отчита над 1 млрд. лв търговски дефицит с ЕС през 2021 г.През 2021 г. износът на стоки от България за ЕС се увеличава с 26.3% спрямо 2020 г. и е в размер на 45.266 млрд. лева


"Виждаме два начина, по които това може да бъде постигнато. Единият е данъчна реформа -ако налогът върху личните доходи стане по-прогресивен и на по-високо ниво. По този начин може да намалите и неравенството чрез преразпределение на приходите от данъци, с които бихте могли да финансирате тези нужди. Другият подход, който виждаме, е чрез по-ефективно разпределение на публичните разходи", каза Жан-Франсоа Дофен.

Сред препоръките на фонда е също да бъдат спрени добавките, които правителството осигурява заради пандемията.