Икономическият растеж на България постепенно ще се намали и до края на 2008 година ще бъде от порядъка на 5.5 процента от БВП. Това е прогнозата на Международния валутен фонд (МВФ) за България, която бе съобщена днес пред журналисти от ръководителя на мисията на МВФ за България Алберт Йагер.

Очакванията на МВФ са през 2009 година ръстът на българската икономика да намалее до 4.75%, като това ще доведе и до забавяне на средногодишната инфлация до 7.25% през 2008 година и до 5% през 2009 г.

Като неблагоприятни ефекти върху растежа на икономиките в ЕС и в региона на Югоизточна Европа Алберт Йагер посочи високите нива на цените на стоките за широко потребление и особено - енергийните цени.

Икономическият растеж на България в момента продължава да бъде добър, посочи Йагер, цитиран от БТА. Като резултат безработицата намаля рязко и достигна до ниво от около 7%, но това показва също така, че недостигът на работна ръка ще окаже влияние върху забавянето на икономическия растеж, сочи анализът на МВФ за икономическото състояние на България.

Според представителите на фонда инфлацията се е повишила до двуцифрени нива основно поради неочакваното повишение на цените на храните и горивата, както и в отражение на изменените условия на пазара на труда и ръста на номиналните заплати.

В същото време дефицитът по текущата сметка продължава да нараства, отразявайки факта, че разходите в частния сектор надхвърлят значително постъпленията в него, отчете Алберт Йагер.

Очакваме в България да се запази здравата рамка на политиката и изискванията на паричния съвет да бъдат изпълнявани и в бъдеще, каза той. Според МВФ здравната и пенсионната реформа трябва да бъдат така осъществявани, че да са неутрални за бюджета.

Мисията на МВФ в България смята, че фискалната политика през 2008 г. трябва да продължи да запазва състоянието от 2007 г. за бюджетен излишък около 3.75% от БВП. Ако се материализира сценарият за по-голямо забавяне на икономическия растеж, съществува възможност да намалее големината на фискалния излишък, в случай че приходите в бюджета се окажат по-ниски от очакваните, каза Йагер. Институциите, натоварени с функционирането на финансовата система, трябва да са подготвени за непредвидени обстоятелства, добави той.

Тази сутрин Алберт Йагер и постоянният представител на фонда за България Хуан Хосе Фернандес-Анзола са имали работна среща с министъра на финансите Пламен Орешарски и с управителя на БНБ Иван Искров. Доволни сме от водената от правителството политика, посочи Алберт Йагер.