Международният валутен фонд (МВФ) запази прогнозата си за растеж на българската икономика на 2.8% през 2017 г. Фондът прогнозира същия растеж и в доклада си World Economic Outlook от октомври миналата година.

МВФ прогнозира още, че цените на потребителските стоки у нас ще нараснат с 0.6% тази година - след спада с 1.6% миналата година. Безработицата ще намалее до 7.1% спрямо 8.2% миналата година, прогнозира още фондът.

Припомняме, че миналата седмица Световната банка прогнозира, че българската икономика ще нарасне с 3.2% тази година и с 3.1% през 2018 и 2019 г. Българското Министерство на финансите обяви в есенната си макроикономическа прогноза очакван ръст за 2016 г. от 2.6 г. Тя е ревизирана от очакваните по-рано 2.1%.

В глобален план МВФ предупреждава, че значителните негативни рискове за икономическата дейност включват възможно преминаване към протекционизъм и насочени навътре политически платформи, по-голямо от очакваното затягане на глобалните финансови условия, които могат да доведат до негативни последици, в съчетание със слабостите в части от еврозоната и някои бурноразвиващи се пазарни икономики, нарасналото геополитическо напрежение и по-голям спад в Китай“.

МВФ очаква растеж на глобалната икономика от 3.4% през 2017 г. и 3.6% през 2018 г., като запазва прогнозите си непроменени спрямо октомври миналата година. През 2016 г. световната икономика постигна растеж от 3.1% - най-ниското равнище след финансовата криза от 2007-2009 г.

Фондът очаква администрацията на Доналд Тръмп да намали данъците и да увеличи разходите, което ще стимулира американската икономика. Прогнозите са, че тя ще нарасне с 2.3% тази година - повишение спрямо прогнозираните по-рано 2.2%. Прогнозата за 2018 г. също беше повишена от 2.1% на 2.5%.

Забавянето на китайската икономика ще продължи, въпреки че сега МВФ смята, че то няма да е така силно изразено тази година, както се очакваше досега. Фондът смята, че икономиката на Китай ще нарасне с 6.5% спрямо прогнозираните по-рано 6.2% заради очакванията стимулите да продължат.

Според МВФ спадът на икономиките на Русия и Бразилия вероятно ще спре, въпреки че не се очаква двете страни да регистрират силен растеж. В същото време фондът намали прогнозата си за растеж на индийската икономика с 0.4% до 7.2%, тъй като потреблението в страната намалява заради неотдавнашното решение на правителството да изтегли от обращение банкнотите с голяма номинална стойност.

Снимка: Wikipedia.org