За 20 юни пред Върховния съд на Либия е насрочено делото по обжалване на повторните смъртни присъди срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар, съобщи БНР.

Според либийския адвокат на медиците Осман Бизанти на първото заседание върховните съдии ще се произнесат по допустимостта на жалбите на медиците.

Ако жалбите за смъртните присъди бъдат приети, делото би трябвало да се гледа по същество, като според Осман Бизанти Върховният съд ще се произнесе след още максимум две до три заседания.

Според либийското законодателство тази съдебна инстанция може или да потвърди смъртните присъди, да издаде присъди различни от смъртните, или да ги отмени окончателно, но без да връща делото за ново разглеждане. Това означава, че каквото и да е решението на Върховния съд, то ще е окончателно и възможността от използване на юридически аргументи за освобождаването на медиците ще бъдат изчерпани.

В случай че присъдите бъдат потвърдени, съществува възможност да бъде поискано медиците да бъдат помилвани от Висшия съдебен съвет на Джамахирията.

Насрочването на съденото заседание за 20 юни става броени дни след посещението на еврокомисарят по външните работи Бенита Фереро Валднер и германския външен министър Франк-Валтер Щайнмайер в Либия, където те разговаряха с медицинските сестри и палестинския лекар, както и с представители на семействата на болните деца и със сина на либийския лидер Муамар Кадафи - Сейф ал Ислам.

Миналата седмица Сейф ал Ислам и председателят на Асоциацията на семействата от Бенгази Идрис Лага направиха изявления, в които прогнозираха скорошно разрешаване на продължаващия вече осма година казус с българските медици и палестинския лекар.