България едва ли ще разгроми корупцията, въпреки остро критичния доклад на Европейската комисия. Затова е вероятно да й бъдат отнети още пари от европейското финансиране, което ще се отрази зле на икономиката, прогнозира Ройтерс в кореспонденция от София, като се позовава на български анализатори.

След години неохотни реформи оглавяваното от социалистите правителство на балканската държава заяви, че готви спешни мерки, за да спре измамите с европейски пари.

Но икономически и политически анализатори се съмняват, че то има политическата воля да направи съдебната система по-ефикасна и да пресече връзката между политиците и престъпните босове в България - най-бедната от 27-те страни от ЕС.

"Не очаквам този политически елит да направи каквито и да било драстични промени", казва Кирил Аврамов от института "Политически капитал" в София. "Този елит отказва да играе по правилата на новата игра, които изискват отчетност и прозрачност", добавя той.

Икономисти казват, че българската икономика ще понесе удари при всяко следващо отнемане на еврофондове, защото тя е силно зависима от парите от чужбина за финансиране на модернизацията и покриване на растящия външен дефицит.

Разочароващото представяне на София може да попари въодушевлението на Брюксел за бъдещо разширяване на ЕС. Освен това Брюксел ще трябва да успокои страните от ЕС, които изтъкват, че България и Румъния не бяха готови за членство, когато се присъединиха на 1 януари 2007 г., отбелязва Ройтерс.

Европейският съюз настоява за законодателни реформи, включително за нови закони за лобизма и финансирането на партиите, както и за преработване на наказателен кодекс. На Станишев му предстои битка с конфликтни интереси и вътрешни борби в управляващата коалиция преди парламентарните избори догодина. Премиерът отхвърли исканията на опозицията да уволни министри заради замразяването на еврофондове за пътищата и земеделието, което, според анализатори, е проява нежелание да поеме отговорност. "Опасявам се, че ще има повече приказки, отколкото конкретни мерки и резултати", казва Румяна Бъчварова от социологическата агенция "Маркет Линкс".

Източник: БТА