Споразумения за безвъзмездна помощ по Международен фонд "Козлодуй" бяха подписани днес в присъствието министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. Средствата ще отидат за финансиране на три високоприоритетни проекта: повишаване ефективността на работата в "Мини Марица-изток" ЕАД, модернизация на Централното диспечерско управление на "ЕСО" ЕАД и за осигуряване на инвестиционен грант за Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници.

Стойността на безвъзмездната помощ по трите проекта е 34.6 млн. евро, съобщи Министерсвото на икономиката и енергетиката. От тях 15 млн. евро са за "Мини Марица Изток" ЕАД. Бенефициент пои второто споразумение на стойност 4.1 млн. евро. е "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО) ЕАД. А за фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници са предвидени 5 млн. евро.

Освен тези три споразуменията в края на 2013 г. бе договорено и подписано Споразумение за безвъзмездна помощ за "Мерки за енергийна ефективност при крайните потребители на природен газ" (DESIREE) на стойност 10.5 млн. евро, стана ясно от изявлението на министър Стойнев. С тези средства ще се стимулира битовата газификация, като се подпомогне първоначалната инвестиция на около 10 000 домакинства (по 2000 лв. на домакинство) за присъединяване към съществуващата газоразпределителна мрежа.

"С реализацията на проектите годишно ще се спестят около 240 хил. MWh енергия и ще се намалят емисиите СО2 с около 96 хил. тона", каза министърът. По думите му проектите ще допринесат за гарантиране стабилността на енергийната система и ще насърчат енергийни спестявания в общините. Ще се даде и възможност на битовите потребители да използват природния газ за отопление на домовете и така да намалят енергийните си разходи.

Строителството на Южен поток може да започне още тази година

Спазвайки, европейските норми, тъй като сме държава-членка на Европейския съюз, считам, че през тази година реално може да започнем изграждането на проекта „Южен поток”. Това каза още министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, цитиран от Фокус. „Освен, че ще гарантира сигурност на доставките на природен газ, ще даде стимул на българската икономика. Създават се хиляди работни места, ще мине през най-бедния регион на Европа, именно Северозападна България. Очакванията са от хората, български фирми, българските кметове, колкото се може по-бързо да достигнем договореност, но всичко зависи от начина, по който се споразумеят и г-н Йотингер, г-н Новак и министъра на икономиката и енергетиката в Русия така, че да имаме проект, който, наистина да спазва европейските правила”, заяви Стойнев и припомни, че днес в Москва престои среща между еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер и руския енергиен министър Александър Новак .

Ситуацията за АЕЦ „Белене” е много трудна

В момента ситуацията за АЕЦ „Белене” е много трудна, тъй като има арбитраж с руската страна, каза министърът.

Започнат е арбитражът и лично аз се надявам на успешен завършен на него”, посочи още министър Стойнев”.

Изграждането на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" може да започне през 2016 г.

Стойнев съобщи, че продължават преговорите за изграждането на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй". Желанието на БЕХ и на "Уестингхаус" е да започнем строителството през 2016 година.

Нужно е определено време, за да се изготви акционерно споразумение, след това да се случи контракт. Това отнема време, може би ще ни трябват приблизително, около шест месеца, ако ни устройват параметрите, за да се сключи това споразумение. Желанието и от страна, на БЕХ и от страна на „Уестингхаус”, е при всички документи, когато са изяснени и, когато имаме и съгласието на Европейската комисия (ЕК), евентуално да започнем строителството през 2016 г.”, заяви министър Драгомир Стойнев.