Европейската програма "Интелигентна енергия за Европа" предоставя 727 млн. евро безвъзмездно финансиране на проекти на български фирми и организации за създаване на политически и пазарни условия за енергийна ефективност и използването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).

Програмата ще действа през следващите 6 години, като средният бюджет на проект ще бъде 1 млн. евро, за продължителност от три години. Това съобщи на семинар в Стара Загора Здравко Георгиев от Асоциацията на енергийните агенции, цитиран от БТА.

20 милиарда долара е световният годишен оборот от ВЕИ, а това нарежда този пазар сред най-бързо развиващите се. Право да кандидатстват имат всички български фирми и организации, а свободните средства за тази година са 52 млн. евро.

Срокът за подаване на проектните предложения е 28 септември т.г. "Фирмите и организациите, които кандидатстват по програма "Интелигентна енергия за Европа" трябва да влязат в консорциум с дружества и организации от поне още две държави от Европейския съюз"- каза още Георгиев.

Друго условие за кандидатстване по програмата е проектът да предвижда съфинансиране, което може да бъде в размер до 75% от общата стойност на проекта. Безвъзмездната помощ не допуска закупуване на техника и оборудване.

Финансовата помощ от ЕС по програмата е насочена в три области. Първата е енергийна ефективност и рационално използване на енергията. Отнася се предимно за мероприятия свързани със сгради, но финансиране може да получи например и разяснителна кампания за нови етикети на електрически уреди, енергийните класове и ползите от използването на по-съвременна битова техника.

Втората област е свързана с нови възобновяеми енергийни източници. Третата е енергийната ефективност в транспорта. При нея финансиране могат да получат кампании за въвеждане на алтернативни горива, но и по-нетрадиционни идеи, като
стимулиране на използването на велосипеди за масов транспорт.

"Ще бъдат подкрепяни и новите технологии и обмен на опит, но резултатите трябва да бъдат видими на територията на целия Европейски съюз, а не да се отнасят само за България"-уточниха от Асоциацията.