Налагането на санкции на ТЕЦ "Марица изток 2" заради непреодолимото закъснение в рехабилитацията и въвеждането на сероочистващи инсталации, няма да спре инвестиционния процес и няма да повиши цената на произвежданата електроенергия. Това коментира заместник-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов, цитиран от БТА.

Ако в "Марица изток 3" закъснението е преодолимо и е от порядъка на 3-6 месеца, то в "Марица изток 2" случаят е по-тежък и необходимите инвестиции са много големи, отбеляза Костадинов. Никой обаче не е казвал, че тези инсталации ще бъдат затворени, добави той. По думите му те ще плащат наказателни санкции, които да стимулират операторите по-бързо да приложат необходимите мерки, заложени в комплексните им разрешителни.

Отговорността за изпълнение на екологичните изисквания в срок не е на екоминистерството, а на собствениците на инсталациите, подчерта заместник-министърът. В отговор на въпрос той добави, че изключения за отделни оператори не могат да се правят и техните комплексни разрешителни няма да се преразглеждат.

Според Костадинов трябва да се промени наредбата за санкциите на замърсителите, тъй като в сегашния й вид тя по-скоро ги стимулира. Трябва да има значително по-високи санкции за замърсителите, което обаче не трябва да стряска бизнеса, посочи заместник-министърът. По думите му максималната санкция по наредбата в момента е 100 хиляди лева. За големите предприятия подобен размер е смешен и не им пречи да продължат да замърсяват и да работят по стария начин, добави той.

За промяна в наредбата е необходимо сформирането на междуведомствена група, която да представи в МС промените в наредбата за санкциите. Инициативата трябва да е обща на Министерството на околната среда и водите и на Министерството на икономиката и енергетиката. Вече са проведени първоначални разговори между двете ведомства, които според Костадинов имат сходни виждания за посоката на законодателната промяна.

До месец ще бъде официално открита системата за ранно предизвестяване в комплекса "Марица изток", която дава възможност за превантивен контрол на замърсяванията на въздуха. Системата вече работи, но са необходими още някои окончателни настройки, отбеляза Костадинов.