През последните 6-7 месеца звеното на НАП за борба с данъчните измами, съвместно с МВР, ДАНС и прокуратурата, е пресякло злоупотреби за бюджета за над 500 млн. лв. Това отчете директорът на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов на втория ден от семинара в Боровец, посветен на параметрите на проектозакона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет за 2010 година.

„За този кратък период НАП е върнала тези средства в икономиката, а това е най-добрата антикризисна мярка", коментира Стефанов, който отчете пред медии изпълнението на приходите от агенцията към 31 май тази година. „НАП е единствената агенция, която само в резултат от вътрешни разследвания е уволнила 35 служители, които са предадени на прокуратурата", допълни изпълнителният директор на НАП.

НАП подготвя пакет от мерки за ограничаване на злоупотребите с бюджетни средства, като една от тях предвижда намаляване на разплащанията в брой, за което вече има подготвен проект на закон. В документа НАП предлага да не се допускат разплащания в брой над 5 000 лв.. Очакванията на НАП са с подобна мярка над 90 на сто от укриваните обороти в икономиката да „излязат на светло".

По думите на Стефанов, кризата се отразява много на приходите, събирани от НАП, като най-голямо е изоставането при тези от ДДС, корпоративен данък и от държавното обществено осигуряване. „Кризата означава проблеми за бизнеса, означава и проблеми за НАП", допълни той. Според него причините за намаляване на приходите са обективни, което налага и актуализацията на приходната част на бюджета. „Мобилизираме максимално ресурсите на агенцията главно по отношение на борбата с данъчните измами, а координацията между институциите е много добра", подчерта още директорът на НАП.

Само през миналата година са извършени над 1900 ревизии на физически лица с 60 млн. лв. ефект за бюджета, отчете Стефанов. 27 хиляди фирми не са подали годишните си финансови отчети и ще им бъдат наложени санкции до 3 хил. лв.

Годишният план за приходите на НАП е изпълнен на 36.4% или близо 4.8 млрд. лв. са събраните приходи към 31 май тази година, сочат данните на НАП. Близо 900 млн. лв. по-малко приходи от данъци са постъпили в централния бюджет, а с близо 100 млн. лв. по-малко са приходите от задължителни осигурителни вноски.

За първи път тази година УС на НАП изготви разпределение на плана за приходите по месеци. За изминалите пет месеца планът е изпълнен на 84.5 на сто. До края на годината прогнозите за събираемостта на приходите са за 11.7 млрд. лв. Очаква се неизпълнение на приходите от ДДС, корпоративен данък и данък общ доход, но и двойно изпълнение на приходите от Дивидент за държавата. Очакваното неизпълнение на приходите от ДДС възлиза на около 1 млрд. лв. Прогнозираното неизпълнение на приходите от корпоративен данък възлиза на 294.5 млн. лв., а приходите от държавното обществено осигуряване се очаква да бъдат с около 250 млн. лв. по-малко.

Оновната причини са регистрирания спад на приходите от ДДС е похарченият през декември 2008 г. излишък, презапасяването с акцизни стоки след повишаването на акцизите върху тютюневите изделия, както и ускореното възстановяване на ДДС. Невъзстановеният данъчен кредит в момента е на най-ниските си равнища за последните три години, а възстановеният ДДС за изминали периоди възлиза на близо 470 млн. лв.

Намалението на приходите от корпоративен данък към 31 май възлиза на 275 млн. лв., а на приходите от държавното обществено осигуряване намаляват с близо 170 млн. лв. за същия период. Причината е намаляването с 2 на сто на вноската за фонд „Пенсии", увеличаването на минималните осигурителни прагове, както и намалелите регистрирани трудови договори към 30 април тази година - със 134 хиляди по-малко в сравнение с април 2009 година. В проекта на актуализирания бюджет за 2010 г. е заложено презипълнение с около 40 млн. лв. на приходите от данък върху доходите на физическите лица, отчетоха още от НАП.