Военното дело, медицината, информатиката, компютърната техника и математиката са професионалните направления във висшите училища у нас, в които завършилите имат много висока реализация. Софийският университет "Св. Климент Охридски" отново има най-много добри професионални направления.

Това каза при представянето на новото издание на рейтинговата система на висшите училища Георги Стойчев - директор на Института "Отворено общество", предаде БТА. Рейтингите на специалностите се мерят за втори път от министерството на образованието и института.

Висшите училища се сравняват на базата на 49 индикатора, които измерват различни аспекти от учебния процес, средата, престижа, връзките с пазара на труда, реализацията и други.

Попитан възпитаниците на кои университети имат най-високи доходи, Стойчев отговори, че относително високи доходи имат завършилите СУ и Американския университет в Благоевград, но това не се отнасяло за всички специалности в тях.

Най-масово избираното направление у нас без изненада е "Икономика". През последните 5 години над 55 000 души за завършили тази специалност. "За сравнение – всички инженерни и природно-научни направления, взети заедно, са с по-малко възпитаници от икономистите", обясни Стойчев.

На първо място в класацията на икономическите специалности са Американският и Софийският университет с равен брой точки. УНСС остава на втора позиция.

Въпросът кой е най-добрият университет в България е безсмислен, а трябва да се добави и по коя специалност е най-добър, коментира Стойчев.