БНБ оповести публично своето становище по повод твърденията за преведени 20 милиона долара на царското семейство през 1946 г., съобщиха от пресцентъра на НДСВ.

В съобщението се посочва, че според официалната информация на банката, разпространена от Александър Урумов - началник отдел "Връзки с обществеността" на БНБ, и предоставена на НДСВ, "в архивния фонд на БНБ не са открити никакви документи, които да дават основание за каквото и да е твърдение, че централната банка на България е изплащала каквито и да е суми на царското семейство при принудителното му напускане на страната през 1946 г.".

Посочената сума от 20 милиона долара е колосална за възможностите на държавата ни в тежката следвоенна 1946 г., посочват от НДСВ. За илюстрация на това твърдение те посочват, че цитираната сума през 1946 г. се е равнявала на: приблизително два пъти по-голяма от сумата на златната наличност и златните чуждестранни девизи на БНБ; на 53.5% от сумата на сметките на държавата в БНБ; на приблизително половината от общия приход на България в чуждестранна валута от износ; на приблизително половината (48%)от сумата на външните държавни дългове и е приблизително 64 пъти по-голяма от чистата печалба на БНБ за 1946 г.

"От посочената информация всеки непредубеден човек може сам да направи своя извод доколко са сериозни и верни публичните твърдения за сумата от 20 милиона долара, "изплатена" на царската фамилия през 1946 г.", се коментира в съобщението на НДСВ.