Общият индекс на цените на производител (PPI) у нас се повишава с 2% през март, като това представлява първи спад на производствената инфлация от декември 2020 г. и след като през септември 2022 г. производствените цени скочиха с рекордните 56,8%.

Това сочат последните данни на Националния статистически институт (НСИ), цитирани от БНР.

Спрямо предходния месец производствените цени през април се понижават с 2,3%.

Намаляването на цените на производител спрямо предходния месец се дължи на съществено понижение с 8,3% на цените при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ, докато в преработващата промишленост се отчита по-скромно понижение с 0,1%, а добивната промишленост - увеличение с 1,4 на сто.

Срив на производствена активност в няколко европейски държави през октомвриТова сочи индексът на мениджърите по доставките (PMI), представен от S&P Global

Спрямо година по-рано цените при производството и разпределението на газ, електрическа и топлинна енергия пък се понижава през април 2023 г. с 19%, след като преди по-малко от година (през септември 2022 г.) беше отчетен скок с цели 148,3%.

Цените в добивната промишленост пък се понижават през април с 2,1% спрямо същия месец на 2022 г., докато тези в преработващата промишленост се увеличават на годишна база с 3,6 на сто.

Индексът на цените на производител на вътрешния пазар през април намалява с 3,2% спрямо същия месец на 2022 г., докато индексът на цените на производител на международния пазар намалява на годишна база с 4,7%.

Годишната инфлация в България се е забавила до 11,6% през априлСпрямо предходния месец инфлацията се е забавила до 0,3% спрямо предходния месец

Данните за продължаващо намаляване на производствените цени спрямо предходния месец и на първото от края на 2020 г. насам ценово понижение на годишна база предполагат, че и потребителската инфлация ще продължава да отслабва през следващите месеци.

По-рано този месец НСИ отчете забавяне на потребителската инфлация в нашата страна през април до 11,6%, припомня БНР.