Въпреки данните на статистиката, оповестени вчера, според които безработните в страната са 9.5%, или 326 000 души, от Агенцията по заетостта продължават да отчитат, че безработицата намалява.

Осми пореден месец и в края на октомври тя е 8.92 процента. От Агенцията обясняват, че тези 92 000 безработни са от периода на т.нар. пик от средата на миналата до февруари тази година, който отмина и вече се отбелязва спад, коментира шефът на Агенцията по заетостта Росица Стелианова:

Знаете, че започна от началото на годината едно покачване на безработицата. Януари-февруари 2009-а година ние тръгнахме с една база около 7 процента, която достигна своя пик през месец февруари 2010 година.

За този период наистина безработните се увеличиха с около стотина хиляди. Ние също отчитаме един по-висок поток спрямо същия период за миналата година - това не означава, че безработицата не спада. Т.е. - това, което се случи, се пресече, това постепенно нарастване в рамките на една година.

По-важното е, че безработицата започна да спада и може би през следващата година ще се стопи тази разлика.

Данните на статистиката и Агенцията по заетостта съвпадат по отношение на това, че за последната година повече мъже са изгубили работа и се увеличава младежката безработица. Хората без работа повече от година също нарастват.

Най-много са съкратените от секторите промишленост и търговия. Мнението на странични анализатори е, че след криза в икономиката, довела до значителен ръст на безработицата, трудовият пазар се възстановява по-бавно.

Необходими са 1-2 години, за да се възвърнат нивата на заетост отпреди кризата. Държавата може да влияе само с мерките по субсидирана заетост и парите от Европейския социален фонд. Но докато производството не се възстанови, няма как и трудовият пазар да се стабилизира, казват анализаторите.

Източник: БНР