Президентът на САЩ Барак Обама увери лидерите на двайсет, предимно бивши комунистически източноевропейски страни, че Вашингтон остава верен на ангажимента си към региона, предаде Ройтерс.

"Много сме въодушевени от разцвета на свободата и от икономическия растеж в този регион и сме уверени, че тези процеси ще продължат. Искаме да бъдем част от процеса на укрепване на вашите демокрации, от укрепването на вашите икономики, да бъдем ваш пълноценен партньор", каза снощи Обама на вечеря във Варшава с лидерите на страни от Централна и Източна Европа, цитиран от БТА.

Американският президент подчерта, че срещата във Варшава показва значението, което Вашингтон придава на отношенията си с Централна и Източна Европа.

България бе представена от президента Георги Първанов.

„Срещата с президента Обама е един много ясен знак за това, че ролята на нашия регион се цени високо и все повече ще бъдем търсени като модератор, като фактор за развитието на съседни региони, независимо за каква проблематика става дума - каза по-късно Георги Първанов, цитиран от Фокус.

Домакинът на вечерята, полският президент Бронислав Коморовски, отбеляза, че срещата се провежда в същата зала на Президентския дворец, в която навремето е бил създаден Варшавският договор, който - както добави Коморовски - бе една от проявите на "дълбокото разделение на Европа", отбелязват полските медии.

Но тази зала е била свидетел и на друго важно събитие - "демонтирането на комунистическата система в Полша", тъй като в нея се намираше и кръглата маса, около която опозицията, "Солидарност" сключи мъдро споразумение с тогавашната власт, отворило пътя към полската демокрация, добави Коморовски.

Главната тема, обсъждана на срещата на лидерите от Източна Европа с Барак Обама, бе подпомагането на демокрацията в арабския свят и в страни като Беларус.

Световни медии коментират, че Обама е пристигнал в Полша, за да заздрави отношенията с важен за Вашингтон съюзник, който понякога се е чувствал пренебрегнат. Асошиейтед прес отбелязва, че Обама обаче не е донесъл на поляците, очакваната от тях новина за премахване на визите.

Включването на Полша в европейската обиколка на американския президент е доказателство за все по-голямото значение на американско-полските отношения, коментира Би Би Си