Държавната комисия за енергийно и водно регулиране обмисля въвеждането на такса "водомер" от лятото. Преди ден водните дружества поискаха въвеждането на таксата заради липсата на достатъчно приходи.

"На този етап не е възможно въвеждането, защото не е предвидена - те имат бизнеспланове. Въпросът, който бихме могли да обсъждаме, евентуално, в следващи периоди, ако изобщо се въвежда такава такса би бил какъв ще е ефектът от нея върху дружествата и как ще се приеме от потребителите. Това се обсъжда, защото дружествата са отчели големи загуби от водомери, които не се ползват и оттам идва логиката, че евентуално, ако има такава такса, то ще бъде по-справедливо като такса от потребителите", обясни Ангел Семерджиев.

Как на практика загубите от аварии по водопроводната система се трупат върху нашите сметки?! Старият водопровод в Попово постоянно аварира.

"Малки са тръбите, може би, налягането ли е голямо - не знам защо се пукат, защото са стари ли, но има проблеми", смята Христо Тодоров.

"Където смениха тръби, така останаха копките. Ние ходим заравяме, съседите там където е. По два пъти даже на едно и също място копаят", обяснява Недялка Димитрова.

Всеки месец само в града има над сто аварии.

"Това са видимите течове - тези, които излизат на повърхността. Има множество други скрити течове, които се налага да търсим с диагностична апаратура. Загубите в града са изключително големи. Клонят към около 70 %", разясни инж. Стоян Иванов - главен инженер на "Водоснабдяване Дунав".

Тези загуби се поемат от хората в града. Освен водата, която са консумирали, те плащат още толкова от общия водомер.

"Ние сме кооперация на четири етажа. Плащаме по 40 кубика разпределение. Сменихме водомерите на всички апартаменти, сменихме главния водомер, все плащаме, плащаме, това са 12 години вече", оплаква се Михо Михов.

За разрешаването на проблема трябват над 50 млн. лева, които местната хазна няма. Кметството търси парите по европроекти. От там обявиха, че до година и половина ще бъдат подменени първите 16 километра водопровод в жилищни квартали, където тръбите са изцяло амортизирани.

Източник: bTV