Следвай пътя на парите. Това е основният принцип за борба с мафията и корупцията по високите етажи в цивилизованите страни.

Да не забравяме, че великият Ал Капоне, след дълга битка на властите с неговата империя, е арестуван заради един ревизор, открил, че не си плащал данъците. Днес организираната престъпност не прави такива елементарни грешки, защото огромно количество бели якички работят за нея.

Годишният оборот на мафията в България е 3,5 млрд. лв., показват данните на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). Това представлява близо 5 процента от БВП на страната или три пъти повече от бюджета на МВР.

Организираната престъпност у нас печели добре от проституция, наркотици, ДДС измами, от нелегалния пазар за цигари и горива. Само от проституция в чужбина българската мафия печели повече от 1.2 млрд. лв. годишно.

„За осем години български сводник в Холандия е спечелил близо 4 млн. евро само от едно момиче”, коментира темата министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов. Около 1200 обяви, предлагащи пари срещу секс, се публикуват всеки месец в интернет. Един сводник държи около 2-3 момичета, но има и организирани групи, пише БНР.

Особено опасна е корпоративната престъпност, известна в публичното пространство като „олигархия”. Измамите с ДДС са едни от най-мащабните и са на второ място по приходи за мафията. Щетите за държавата се изчисляват на един млрд. лв. годишно. Акциите на данъчните и полицията напоследък охладиха желанието на „белите якички” за бързи печалби от този данък и „ударите” в тази сфера намаляха.

Най-бързо растящият пазар е на нелегални цигари без бандерол, като потребителите му у нас са около половин милион. За м. г. митничари и полицаи са хванали 27 пъти повече нелегални цигари в сравнение с 2009 г.

От контрабанда на алкохол и цигари у нас се печели годишно около 470 млн. лв., а от наркотици се изкарват повече от 350 млн. лв. годишно. В този бизнес има преразпределение, защото повечето от наркоразпространителите вече се ориентират към бизнеса с цигари, където печалбите са по-добри, а санкциите по-ниски.

По-голямата част от престъпните мрежи в България контролират легални бизнес структури. Това улеснява прането на пари.