Образователната ни система изостава значително в подготовката на специалисти в областта на информационните технологии. Това каза председателят на УС на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) Боян Бойчев на пресконференция в БТА.

Той отбеляза, че у нас годишно завършват шест хиляди ИТ специалисти, но българското ИТ образование изостава от средата, в която се прилагат информационните технологии. Трябва да се реформира начинът, по който децата възприемат знанията в училище, каза Бойчев. За тази цел БАИТ поддържа активна комуникация с Министерството на образованието и науката (МОН) и се стреми да го подпомага при внедряването на информационните технологии в училищната система, каза Бойчев.

Той отбеляза, че тазгодишното издание на БАИТ ЕКСПО, чийто съорганизатор е било МОН, е било най-успешното досега. Изложението привлече с 10% повече посетители от миналата година, каза Бойчев. Според него българските ИТ фирми имат възможност да се развиват в износа на готови продукти. Мениджърите в българската ИТ индустрия трябва да намерят начин да задържат нашите програмисти да създават продукти у нас, за да могат те да носят добавена стойност на българската икономика, каза Бойчев.

Директорът на социологическата агенция МБМД Мира Янова каза, че почти 60 % от посетителите на БАИТ ЕКСПО са били до 30 години. Това показва, че информационните технологии са територия на младите хора и че имат бъдеще, коментира Янова. 26% от фирмите, представили се на изложението, са били производители, 24.6% са били вносителите, а най-много са били фирмите-дистрибутори - 37.7%. 84% от компаниите са били български, показва проучването на МБМД.