Перспективите за сътрудничество в рамките на проектите "Бургас-Александруполис" и "Южен поток" обсъдиха днес на работна среща председателят на управителния съвет на Газпром Алексей Милер и министърът на икономиката и енергетиката на България Петър Димитров. Това съобщи днес информационната служба на Газпром, цитирана от ИТАР-ТАСС.

В съобщението се посочва, че на срещата са били обсъдени "въпросите за по-нататъшното развитие на ". Газпром припомни, че износ на руски природен газ в България се осъществява от 1974 година. През 2006 г. обемът на доставките на Газпром експорт са възлизали на 3.2 млрд. кубични метра, а към момента Газпром е единственият износител на газ за България.

През територията на България Газпром осъществява транзит на газ за Турция, Гърция и Македония. През декември 2006 г. действащият транзитен договор между Газпром експорт и българската Булгаргаз бе удължен от 2010 до 2030 г., като бе подписан и пакет от документи, определящи механизмите и условията плащането на услугите за транзит на руски природен газ през територията на България.

Споразумението за строителството на петролопровода Бургас-Александруполис бе подписано от Русия, Гърция и България в средата на март в Атина. Собственик на съоръжението ще бъде Международната проектна компания, 51 процента от която ще принадлежат на Русия, а България и Гърция ще държат по 24.5 на
сто от капитала й, припомня агенцията.

Дължината на съоръжението ще е 285 км, а пропускателната му способност - от 35 до 50 млн. тона суров петрол годишно. Общата стойност на проекта се оценява на около 700 млн. евро, отбелязва ИТАР-ТАСС.

През юни на среща с българския президент Георги Първанов руският президент Владимир Путин заяви, че е удовлетворен от развитието на ситуацията по проекта. "Всички страни подписаха необходимите документи, а сега трябва да пристъпим към следващите етапи - създаването на съответните компании", заяви Путин.

"Южен поток" е система от нови газопроводи, които ще съединяват Русия и ЕС по дъното на Черно море. Общата дължина на черноморския участък ще бъде около 900 км, а максималната дълбочина - над два километра, посочва ИТАР-ТАСС.