От няколко седмици граждани се самоорганизират чрез интернет за протест пред Народното събрание тази сряда. Триста двадесет и девет хиляди интернет страници на български индексира търсачката Google, когато въведеш датата 14 януари. Всички тези страници са създадени през последния един месец, а 12 хиляди нови страници се появяват всеки ден.

Чрез коментари под официални публикации, блогове, форуми и порталите за видеосподеляне десетки хиляди български интернет потребители се възползват от възможността за публичност, която дава интернет, и призовават за общонационален протест на 14 януари от 11 ч. пред Народното събрание.

Формално на тази дата няколко студентски организации са получили разрешение да протестират пред парламента. На практика хора от всевъзможни възрасти и прослойки се самоорганизират за общонационален протест.

"Онова, което се случва в интернет, това са недоволните млади. За разлика от социалния свят, където са недоволните стари. Мен ми се струва, че гражданското общество не се разви достатъчно през последните 20 години и започва да се случва наново и този път като че ли наистина има виртуален аспект. Интернет може да свърши това, което в реалния свят винаги минава чрез публични посредници, политици", смята медийният Георги Лозанов.

Един от въпросите, който вълнува виртуалните организатори на протеста, е дали в страната с най-нисък процент потребители на интернет и с най-възрастно население в ЕС електронната самоорганизация ще изкара на улицата солиден брой хора.

"Мен ми се струва, че не бива да отписваме интелигентните хора от света на съпротивата. Накрая те се вдигат. Не знам къде е краят, но имам усещането, че е близо", смята Лозанов.

Извън виртуалния свят няколко опозиционни лидери вече усещат накъде духа вятъра и започват да консумират гражданското недоволство, като застават зад протестиращите.

Това е сценарият с неизвестен край - дали тези хора, които ще се съберат, ще опитат да се самозащитят от всякакви злоупотреби, отбеляза още Георги Лозанов.

Източник: bTV