Държавните зрелостни изпити за 12 клас, които трябваше да се проведат на 20 и 22 май, вероятно ще бъдат преместени на 30 май и 1 юни.

Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев на брифинг в Министерски съвет.

Министерството работи по сценарий възстановяване на учебните занятия на 14 май.

Най-вероятно ще предложим отлагане на изпитите за седми клас - на 13 и 15 юни. По програма в момента те са с дати 9 и 11 юни, допълни министърът.

Няма пречка да се проведе външното оценяване след четвърти и десети клас, каза още той. За четвърти клас то вероятно ще бъде преместено на 29 и 30 май.

Припомняме, че матурите за дванадесетокласниците по програма трябваше да се проведат на 20 май и 22 май, националното външно оценяване за седми и девети клас - на 9 и 11 юни, а това за четвърти клас - на 27 и 29 май.

Материалът за зрелостните изпити и външното оценяване ще се редуцира. Ще се направи контролно замерване до къде са стигнали училищата, обяви министърът.

Няма да е честно за учащите в момента в електронна среда изпитите да са само върху материал от първия срок, така че вероятно ще бъде включен и част от материала за втория срок. Могат да отпаднат последните теми и раздели, уточни той.

Над милиард и половина по света не посещават учебни занятия Това са данни за общо 184 страни, взели мерки за защита от вируса. Става дума за 87.6 на сто от общия брой учащи в света

Със стартирането на обучението в електронна среда, ние нямаме единна организация на обучение, посочи още Вълчев. Заради грипните ваканции преподаването на материала е на различно ниво.

Кяато цяло системата положи много усилия, справи се за този кратък период с електронното обучение. Обхванатите ученици от него са 89%, сочи стастиката на министерството.

Това обаче се случва в различна степен, тъй като не всички семейства разполагат с достатъчно електронни устройства и добра интернет връзка.

Средно дори децата учат повече, посочи Вълчев и уточни, че в процеса са се включили и психолозите, и педагогическите съветници.

Това, което се получава като сигнали, е най-вече за претоварване, както при учениците, така и при учителите, допълни министърът.

Дните 13-16 май, които в момента са част от великденската ваканция, ще бъде предложено да се използват за занимания по интереси, консултации, психологическа подкрепа. Това няма да е задължително, посочи Вълчев.

Има вариант да се отучва в няколко съботи и няколко дни от юни, но това също няма да е задължително за учениците, каза министърът. Така ще се компенсират пропуски от електронното обучение.

Голяма част от родителите няма да имат отпуски, заради това обсъждаме да има по-дълги занимални. Детските градини вероятно ще бъдат с повече групи през лятото, посочи още Вълчев.