Трябва да се подготвим за сушава година, липсата на вода през май не може да се компенсира по никакъв начин, особено за развитието на растенията, в това число и на реколтата.

Това е становището на експерти от дирекция „Води" на Министерството на околната среда и водите (МОСВ), базирано на анализ за състоянието на водите, разпореден от министър Джевдет Чакъров.

Експертите на МОСВ прогнозираха този проблем още в анализите си от началото на годината. Те ежемесечно се изпращат до всички компетентни институции, сегашният също ще бъде изпратен.

Няма критични нива на питейните язовири. Въпреки оскъдните валежи и малката снежна покривка през тази година, обемите в тях са достатъчни да подсигурят нуждите от питейна вода за населението до следващия валежен сезон, при условие, че се използват единствено за основното си предназначение.

В момента 72 на сто от обемите на питейните язовири са запълнени. С месечните графици, които се утвърждават от министъра на околната среда е осигурено използването им единствено за питейни нужди, в момента те не се използват за нищо друго. Министър Чакъров разпореди засилен контрол върху изпълнението на месечните графици.

В момента в неблагоприятно състояние са язовирите с основно предназначение за напояване - 47 на сто от техния обем е запълнен.

Нивото на подземните води е много ниско. Това е най-ниското ниво на подземни води от 2000 година досега. Наличните данни за състоянието им, свързани със състоянието на реките показват, че в момента оттокът на реките се образува за сметка на подземните води, а не обратното - оттокът на реките да подхранва подземните води, както е нормално този сезон.

В тази връзка експертите от МОСВ препоръчват пестеливо използване на подземните води, предимно за питейни нужди, особено в районите, в които те са основен източник на питейна вода. Такива са Добружда, Тракийската низина, крайдунавските населени места и др.

Оттокът на реките е по-нисък от средномногогодишния. Това явление е абсолютно необичайно за месец май, когато нормално всички реки текат с водни количества над средномногогодишните. Най-нисък е оттокът на реките в Черноморския басейн - 37 на сто от средномногогодишния отток.

Тези факти, съобразени и със средносрочните климатични прогнози водят до извода, че е необходимо да се подготвим за една сушава година.