Омбудсманът Константин Пенчев иска Конституционният съд да отмени текстове от Закона за личните документи, според които длъжници нe могат да пътуват зад граница. Според него текстовете от закона са противоконституционни.

В него е записано, че при дълг над 5000 лв., за който на кредитора не е дадено обезпечение, МВР налага забрана за напускане на страната по искане на съдебен изпълнител. Задължението може да е за неплатени данъци, към гражданин или фирми.

На такива лица, според закона, може да се откаже издаването на задгранични паспорти или да им се отнемат вече издадените, обясняват от пресслужбата на омбудсмана.

Според друг текст от същия член аналогични принудителни административни мерки могат да се наложат на длъжник и в защита на финансовия интерес на частно лице - кредитор, който има да си прибира големи суми, освен ако не представи съответното обезпечение.

Според омбудсмана икономическият интерес не оправдава такава висока степен на защита като в случая - ограничаване правото на свободно придвижване на гражданите. Защитата на правата на кредиторите, както редът и способите за събиране на публично-правни и частно-правни вземания, са уредени в съответните нормативни актове.

Константин Пенчев сочи и несъответствие на закона с чл. 2 от Протокол номер 4 към Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи.

"Тези разпоредби потвърждават разбирането и на европейската правна мисъл, че ограничаване на правото на придвижване може да се допуска само в изключителни случаи, но не и по икономически причини", заявява Пенчев.

В момента съдилищата отменят забрани за пътуване заради дългове, но само за Европейския съюз заради правото на свободно придвижване в него.