Сблъсък между здравната система и предизвикателството Омикрон.

Експерти прогнозират още през следващата седмица да има до 5000 положителни проби. Новият вариант на вируса вече е засечен при 14% от пробите.

Данните, че само един от заразените с Омикрон е пътувал в чужбина са притеснителни за мащабите, до които може да се разпространи вариантът у нас, смятат вирусолози.

"Това означава, че останалите са се заразили в България. Дали това се е случило директно, при контакт с други хора, които са се връщали от чужбина, или връзката е малко по-дълга, това няма как да знаем", каза проф. Радостина Александрова, вирусолог от БАН, цитирана от Нова телевизия.

До две-три седмици се очаква Омикрон да стане доминиращ у нас, прогнозират математици. По думите им е възможно и сега половината от всички положителни проби на ден да са с новия вариант. А случаите тепърва ще растат.

Причината е, че и преболедували, и ваксинирани са уязвими пред Омикрон.

Омикрон и Делта: Прилики и разликиОмикрон е по-заразен, дори успява да заобиколи антителата в организма и да инфектира ваксинирани и преболедували хора

"Пет пъти по-често са повторните инфекции при Омикрон спрямо Делта, отделно непреболедувалите. Нашата защита ще бъде на ниво, само ако сме в рамките на три месеца след бустер или ваксинация", каза проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ.

На този фон опашките пред имунизационните центрове в страната продължават и днес. Масово хората желаят да си поставят бустерна доза, искащите да се имунизират за първи път са единици.