През 2009 година има рекорден брой новорегистрирани заболели от рак в България. Това каза д-р Тотко Найденов. Данните за 2010 година все още не са готови, но през последните 20 години се наблюдава повишаване на броя на заболелите от тази коварна болест у нас.

За 2009 година в България има регистрирани 262 000 болни от някое от 133-те онкологични заболявания. 17 хиляди от тях са починали. Чувствително се е увеличил и броят на заболелите българки от рак на млечната жлеза. 40 000 жени са регистрирани с такова заболяване, като новоразболелите се от тях са 10% - 4 000.

Всяка минута в САЩ умира по един човек, болен от рак, каза хирургът проф. Дамян Дамянов, председател на Научно-техническите съюзи. Всяка година в България, заради рака изчезва град с население от 15 до 20 хиляди жители. Всяка година заради рака в Европа пък изчезва по една малка държава с население от 1 700 000 души. Ракът е заболяването, което заема второ място по причина за смъртност в България, на първо място са сърдечно - съдовите заболявания.

Специалисти по онкологични заболявания настояват да има работеща програма за борба с коварната болест, в която да се обърне специално внимание на скрининга. Така, например при рака на дебелото и правото черво у нас само 10% от случаите са хванати в първата фаза, която се лекува, докато в света този процент е 60. У нас масово на заболелите от този рак им се поставя диагноза, когато те са в последните фази от развитието на болестта, каза специалистът в лечението на този вид рак проф. Дамянов. Той посочи, че у нас в 3- 4 стадий се диагностицират над 60% от заболелите.

Националният консултант по гръдна хирургия проф. Данаил Петров заяви, че в България през 2008 година 4000 от новооткритите заболели са с рак на белия дроб. 3 350 от тях са мъже. Според данните изнесени от проф. Петров 14 - 18 процента от пушачите заболяват от рак на белия дроб, но и да не сте пушач, трябва да знаете, че пасивното пушене също вреди. За заболяване от този рак влияят и дизеловите двигатели, строителната работа с азбест и други.

Специалистът съветва да се ходи на профилактичен преглед - рентгенова снимка поне един път в годината, а ако сте пушач поне два пъти. В последната година се наблюдава тенденция, при която все по-млади хора заболяват от този вид рак. Така в специализираната болница "Св. София" например най - младият диагностициран е бил момче на 20 години, сподели проф. Петров.

Специалистите обаче отказват да прогнозират дали лошият начин на живот на днешните млади няма да доведе до бум на заболеваемостта след години, както и кога би станало това. Според тях никой не знае коя поред цигара, например ще превърне клетката в ракова и ще отключи заболяването. Д-р Тотко Найденов формулира 7 - те здравни гряха: тютюнопушене, стресово поведение, нерационално хранене, затлъстяване, обездвижване, злоупотреба с алкохол, употреба на наркотици. Той предлага няколко варианта да им се противодейства. Сред тях са отказът да бъде въвеждано лятно часово време, защото било доказано, че предизвиква продължителен стрес.

Предлагат и възстановяване на утринната гимнастика по училищата, въвеждане на часове по здравна и сексуална култура в училище, както и извършване на молебен за здравето на българския народ във всички православни църкви на Лазаровден в 12 часа.

Източник: БГНЕС