Натрупаната досега информация за сивия сектор у нас по проекта на АИКБ за „Ограничаване и превенция на неформалната икономика" е синтезирана в хиляди страници и това е уникално за България. Това каза Милена Ангелова, ръководител на проекта и главен секретар на АИКБ, на провелата се по-рано днес пресконференция, на която бяха оповестени окончателните резултати от серия национални представителни изследвания сред населението, наетите лица и работодателите.

На срещата бе представен и композитният индекс „Икономика на светло" за 2010 г., която му стойност ще е базисна при изследване на процесите в неформалната икономика за страната ни занапред.

Проектът ще продължи до 2013 г. и още догодина ще бъдат предложени законодателни промени, с които да се ограничи размера на сивата икономика в страната. Милена Ангелова не конкретизира в кои точно сфери да очакваме предложения, но Емилия Ченгелова, ключов експерт „Социолог" по проекта, уточни, че такива ще се направят по линия на всички проявление на сиви практики у нас.

„Има достатъчно събрана информация, която ще се анализира и ще се предложат мерки", уточни Ченгелова.

Основните прояви на неформалната икономика в България са съответно плащанията „на ръка" (в пликче), неплащания на пълен размер данъци върху печалбата, неплащане на пълния размер на осигуровки, нелоялна конкуренция (в т.ч. кражба на технологии, работа с нелицензирани продукти), неспазване на данъчното законодателство, нефактуриране на продажбите и сделките, неплащане на ДДС и контрабанден внос/износ.

Като законодателни успехи досега в тази насока от АИКБ изтъкнаха оказания натиск за въвеждане на ограничения при плащанията в брой, връзването на бензиностанциите с НАП и др.

Асоциацията предвижда да проведе обучение на 4 500 работодатели, а партньорът им по проекта от КНСБ сред 3 000 работници и служители.

Като част от проекта за изсветляване на българската икономика работи и горещ телефон. На него вече има подадени няколко сигнала от граждани, по които от НАП са започнали проверка на случаите.